لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۳۱

گزارش تحليلی: اقدام تازه محمود عباس برای کوتاه کردن دست حماس از کرانهء باختری


در کرانهء باختری رود اردن، سحرگاه شنبه نزديک به ٦٠٠ مأمور امنيتی فلسطينی در الخليل مستقر شدند. اين اقدام به فرمان محمود عباس رهبر فلسطينيان، و با هماهنگی ارتش اسرائيل صورت گرفته است. مقامات فلسطينی هدف از استقرار نيروها را حفظ امنيت ساکنان يهودی و فلسطينی شهر الخليل عنوان کرده اند.

***

مأموريت ٥٨٥ عضو نيروی انتظامی فلسطينی در شهر الخليل سرکوبی ستيزه جويان و جنايتکاران، و بازگرداندن امنيت و آرامش به آن شهر است.

الخليل، بزرگترين شهر واقع در کرانهء باختری رود اردن، پيشتر مأمن ستيزه جويان حماس بود؛ و اقدام اخير محمود عباس رهبر فلسطينيان به قصد گسترش و تثبيت کنترل دولت بر منطقه صورت گرفته است. الخليل همچنين سومين شهر کرانهء باختری است که مقررات انتظامی در آن به اجرا گذاشته می شود. ازابتدای سال جاری ميلادی، نيروهای انتظامی فلسطينی در شهرهای جنين و نابلس نيز کار حفظ نظم و امنيت را بر عهده گرفته اند. آقای عباس دستور تعطيل سازمانها و نهادهای وابسته به حماس در کرانهء باختری، و دستگيری اعضای آن را صادر کرده است. سميح السيفی، رئيس پليس الخليل می گويد براساس مقررات جديد امنيتی حمل و نگهداری اسلحه بر خلاف قانون است؛ خاطيان دستگير می شوند، و اسلحهء آنها توقيف خواهد شد.

ساکنان شهر الخليل را فلطسطينيان و يهوديان تشکيل می دهند. بخش مرکزی شهر در کنترل ساکنان يهودی است؛ و در بخش بزرگتر آن فلسطينيان زندگی می کنند. محافظت از صدها يهودی ساکن الخليل بر عهدهء نيروهای گارد اسرائيلی است؛ و عمليات گشت انتظامی فلسطينی به بخش فلسطينی نشين الخليل محدود می شود. عمليات امروز با هماهنگی با اسرائيل به اجرا درآمده است.

اقدام محمود عباس، گامی ديگر در جهت کوتاه کردن دست حماس از کرانهء باختری بود. از سال گذشته که حماس قدرت را در نوار غزه در دست گرفت، دولت مرکزی فلسطينيان به رهبری محمود عباس بيشترين تلاش خود را به کار گرفته است تا نگذارد حماس بر کرانهء باختری مسلط شود.

XS
SM
MD
LG