لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۱۰

بحران مالی به کشورهای خليج فارس سرايت می کند


بحران موجود در بازارهای مالی غرب كم كم به سمت بازارهای مالی خاورمیانه پیش می رود و به مرور زمان تاثیرات آن در کشورهای حوزه خلیج فارس ديده می شود.

در حالی كه قیمت شاخص های سهام عربی به شدت كاهش یافته است بانک ها و موسسات مالی كشورهای عربی به خصوص بانک های كویتی به شدت نگران این هستند كه قربانی بعدی بحران مالی غرب باشند.

روز يکشنبه بانک مرکزی کویت از اقدام خود برای حفاظت از بانک خلیج، دومین بانک تجاری آن کشور، خبر داد. در همین حال مقامات کویتی و بانک مزبور میزان زیان خود را منتشر نکرده اند. ولی مدیر عامل بانک ملی کویت در یک گفتگوی تلویزیونی وسعت زیان بانک خلیج را میلیون دینار کویتی (معادل میلیون دلار) اعلام کرد.

بانک خلیج در بیانیه ای یادآور شد بانک مرکزی کویت را در روز پنج شنبه گذشته از ضرری که عده ای از مشتریان خود در راستای تبادل نرخ ارزی دلار و یورو کرده اند آگاه ساخته است. این بانک کویتی تاکید کرد که زیان های اخیر تاثیر زیادی بر موقعیت مالی بانک نخواهد گذاشت و نمی تواند جلوی توانایی بانک خلیج را برای ادامه کار بگیرد.

بانک مركزی كویت به سرمایه گذاران آن کشور اطمینان داده است كه منابع مالی كافی را برای تزریق به نظام بانكی در اختیار دارد. این در حالی است كه موج خروج سرمایه از بازارهای سهام کشورهای عربی ادامه دارد و تنها در طی ماه گذشته بیش از یکصد و ۳۰ میلیارد دلار سرمایه از بانک های اماراتی به خارج از آن كشور انتقال یافته است.

XS
SM
MD
LG