لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۲۳

گزارش: بان کی-مون ميگويد به دليل بحران مالی بودجه برنامه های سازمان ملل را برای دوسال آينده دو درصد کاهش خواهد داد


بان کی-مون دبير کل سازمان ملل متحد روز جمعه با هيئت مديران ٍاجرايی سازمان به گفتگو نشست. موضوع اصلی اين گردهم آيی، بحران مالی است که جهان را در برگرفته است.

دبير کل سازمان ملل و مديران اجرايی آن سازمان بويژه چالشی را که کشورهای در حال توسعه در اين بحران مالی با آن مواجه هستند مورد بررسی قرار دادند.

***

بان کی-مون دبير کل سازمان ملل متحد پس از نشست با هيئت مديران اجرايی سازمان که روز جمعه در پشت درهای بسته صورت گرفت به خبرنگاران گفت «سازمان ملل مسئوليت ويژه ای برای حفاظت از فقيرترين و آسيب پذيرترين مردم جهان دارد. ما در اين جلسه به توافق رسيديم که سازمان ملل می بايد با هماهنگی کامل با اين بحران مالی برخورد کند.»

بان کی-مون بحران مالی جهانی را چالش اين عصر خواند و گفت «ما بايد اطمينان حاصل کنيم که پيشرفت هايمان با شکست مواجه نشود. نمی توانيم اجازه دهيم اين بحران مالی ميليون ها انسان را به سوی فقر مفرط سوق دهد يا تصميم های ما را در مورد مساله تغيير آب و هوا تضعيف کند.»

در پاسخ به اين سئوال که عکس العمل سازمان ملل در مقابله با بحران مالی چه خواهد بود دبير کل سازمان ملل اظهار داشت اين مسأله در گفتگو با مديران اجرايی سازمان مطرح شده است و افزود «ما برخورد با اين مشکل را با جامعه جهانی هماهنگ خواهيم کرد. در همين حال توجه ما به بهبود شرايط زندگی فقرای جهان با درنظر گرفتن اين بحران مالی خواهد بود.»

دبير کل سازمان ملل ادامه داد که «ما به اين نتيجه رسيده ايم که اهداف توسعه هزاره و کمک های عمرانی نبايد متوقف شود و مبارزه عليه گرمايش جهانی می بايد همچنان ادامه يابد. البته با توجه به اين بحران مالی سازمان ملل نخواهد توانست چون گذشته عمل کند و من از مديران اجرايی خواسته ام بودجه برنامه های سازمان را برای دوسال آينده دو درصد کاهش دهند. »

بان کی- مون در نظر دارد در همايش رهبران جهان که به دعوت پرزيدنت بوش به منظور چاره جويی برای بحران مالی جهان در ١٥ نوامبر در واشنگتن برگزارخواهد شد شرکت کند.

دبير کل سازمان ملل متحد همچنين از تلاش نيکولا سارکوزی رييس جمهوری فرانسه و گوردون براون نخست وزير بريتانيا برای بهسازی سيستم مالی و پولی بين المللی حمايت می کند.

XS
SM
MD
LG