لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۵۳

ليونی نتوانست دولت ائتلافی تشکيل دهد و خواستار انتخابات پيش از موعد شد


تسيپی ليونی وزير امورخارجه اسرائيل که موفق به تشکيل يک دولت جديد ائتلافی نشده بود از رياست جمهوری آن کشور خواستار برگزاری انتخابات پيش از موعد شده است.

خانم ليونی اين درخواست را امروز، يکشنبه، در ملاقات با شيمون پرز رئيس جمهوری اسرائيل در اورشليم مطرح ساخت.

خانم ليونی از ماه گذشته که به رهبری حزب حاکم کاديما انتخاب شد، به مذاکرات برایش کل بخشيدن به ائتلاف مشغول بود.

خانم ليونی امروز پيش از ملاقات با آقای پرز گفت احزاب ديگر در مذاکرات ائتلاف خواستهائی را در مورد سياست های اقتصادی و روند صلح مطرح کردند که وی آنها را غير ممکن ميداند.

حزب مذهبی افراطی شاس، روز جمعه گفته بود به ائتلاف تحت رهبری خانم ليونی ملحق نميشود ، که به معنای محروم ساختن وی ازتشکيل يک اکثريت با ثبات پارلمانی بود.

انتظار ميرود آقای پرز پس از مشورت با رهبران جناح های پارلمانی اسرائيل دستور برگزاری انتخابات را برای يکی از دو ماه فوريه يا مارس صادر کند. ن

ظر سنجی ها نشان ميدهد که حزب ناسيوناليست ليکود تحت رهبری بنجامين نتانياهو نخست وزير پيشين می تواند در آن انتخابات پيروز شود.

پيروزی ليکود خانم ليونی را از شانس رسيدن يک زن به مقام نخست وزيری اسرائيل در سی سال اخير محروم ميکند.

خانم ليونی پس از استعفای اهود اولمرت از مقام نخست وزيری که برای پاسخگوئی به اتهامات فساد صورت گرفت، به رهبری حزب کاديما برگزيده شد. آقای اولمرت در مقام کفالت، تا روشن شدن سرنوشت نخست وزيری، دولت را اداره ميکند.

صائب عريقات مذاکره کننده فلسطينی ميگويد اميدوار است رهبری آتی اسرائيل به مذاکرات صلح با دولت فلسطينی مستقر در کرانه غربی به رهبری محمود عباس رئيس خود مختاری فلسطينی ادامه دهد.

اما يک سخنگوی گره ستيزه گر حماس که نوار غزه را در کنترل دارد گفت انتخابات پيش از موعد در اسرائيل به معنای سيلی به صورت کسانی است که از مذاکرات صلح جانبداری ميکنند.

حماس دشن قسم خورده خواستار نابودی اسرائيل است، و با مذاکرات جاری صلح مخالفت کرده است.

XS
SM
MD
LG