لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۰۴

چين ميگويد در همکاری برای مقابله با بحران مالی نقشی فعال به عهده ميگيرد


ون جيابائو نخست وزير چين امروز، شنبه، به يک مجمع اقتصادی در پکن گفت چين خشنود است که می بيند بسياری از کشورها برای مقابله با بحران جهانی مالی وارد عمل شده اند، اما هنوز اقداماتی بيشتر ضروری است.

آقای ون در سخنرانی در آخرين روز کنفرانس کشورهای آسيائی و اروپائی گفت چين در کنفرانس سران کشورهای موسوم به گروه بيست برای چاره جوئی در مورد بحران مالی، که روز پانزدهم نوامبر در واشنگتن برگزار می شود، نقشی فعال بعهده ميگيرد. آقای ون گفت چين در همکاری با کشورهای ديگر برای حل اين مشکل شيوه تشريک مساعی و واقع بينی را بکار ميگيرد.

شاخص های معرف سهام عمده در بورس های آمريکا، ديروز بيش از سه درصد تنزل نشان دادند.

بورس های اروپائی نيز در واکنش به يک گزارش حاکی از نزديک شدن اقتصاد بريتانيا به مرحله رکود صحنه تنزلی پنج درصدی در شاخص های سهام بود.

سرمايه گذاران آسيائی نيز با فروش هائی سيل آسا به گزارشهای مايوس کننده در مورد درآمد شرکت های عظيم واکنش نشان دادند.

بان کی مون دبير کل سازمان ملل متحد ديروز قول داد در کنفرانس اقتصادی سران، که به دعوت پرزيدنت بوش در واشنگتن برگزار ميشود، پرچمدار کشورهای فقير جهان باشد. آقای بان گفت بحران مالی نبايد ميليونها نفر را مجبوربه بازگشت به فقری شديد کند .

کشورهای عمده صنعتی و کشورهائی که بازارهائی رو به رشد دارند، نظير چين، هند و برزيل ، گروه بيست را تشکيل ميدهند.

در واشنگتن، اعضای کميته نيروی کار مجلس نمايندگان ديروز در جلسه رسيدگی به مسائل اشتتغال، از مشکلات آمريکائيانی که مشاغل خود را از دست داده اند، مستقيما و از زبان خود آنان، با خبر شدند. جرج ميلر رئيس دمکرات اين کميته گفت بنظر ميرسد رکودی که طولانی، شديد و جهانی است شکل ميگيرد.

XS
SM
MD
LG