لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۰۳

گزارش اقتصادی: پيش بينی تشنج بيشتر در بازار بورس روسيه


هراس ازرکود اقتصادی و کسادی مالی موجب آشفتگی و سقوط بازار های بورس جهان شد. بيم کسادی اقتصادی که منجر به کاهش سود شرکت ها و سازمان های اقتصادی و در نتيجه نزول بهای سهام آن ها خواهد شد امروز موجب سقوط بهای سهام در بازار های مالی آسيا و بدنبال آن اروپا شد.

***

بازار های بورس آسيا روز جمعه شاهد سقوط بهای سهام بودند و بدنبال آن بازار های اروپا نيز به همان سرنوشت دچار شدند.

در روسيه، هراس از تنزل بهای نفت که شديدا به اقتصاد آن کشور لطمه خواهد زد موجب سقوط شديد بهای سهام شد و دو بازار بورس روسيه به ناچار خريد و فروش سهام را متوقف کردند.

در لندن شاخص عمده ftse-100 سه و شش دهم درصد نزول کرد و از ارزش dax آلمان نيز بيش از ٥ درصد کاسته شد.

درک مولر دلال سهام بازار در فرانکفورت آلمان در مورد سقوط صبحگاهی بهای سهام می گويد «ما بازار بدتر از اين هم داشته ايم. ولی به هر صورت شروع بسيار بدی بود زيرا با ترقی چند صد واحدی بهای سهام در آمريکا ما اميدوار شده بوديم ولی پس از سقوط سهام بازار ژاپن واضح بود که بهای سهام بازار های اروپا نيز سقوط خواهد کرد. شرايط بازار بورس در دو سه روز آينده وخيم تر خواهد شد.»

در مسکو نيز يک ساعت پس از باز شدن بازار بورس، ميانگين معاملات سهام هفت و نيم درصد سقوط کرد و به ٥٤٤ واحد رسيد و بازار بورس مالی micex مسکو به ناچار خريد و فروش سهام را برای يک ساعت متوقف کرد.

پس از اين که بهای سهام sherbank بزرگترين بانک روسيه ١٥ درصد و شرکت عظيم نفتی ROSENEFT ١٠ در صد سقوط کرد. معاملات برخی ديگر از سهام آن کشور نيز متوقف شده بود.

ميانگين معاملات سهام RTS روسيه نيز هفت و سه دهم درصد سقوط کرد و به پانصد و هشتاد و نه و چهار دهم واحد رسيد و بدنبال آن در بعداز ظهرمعاملات سهام متوقف شد.

تحليلگران مالی پيش بينی می کنند سقوط بازار های آسيا و اروپا و کاهش بهای نفت که فروش آن نقش عمده ای در اقتصاد روسيه دارد، بازار بورس روسيه را دچار تشنج بيشتری خواهد کرد.


XS
SM
MD
LG