لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۴۷

گزارش سیاسی: مردم آمریکا به نامزدی  راًی می دهند که شغل و آینده آنان را حفظ کند


در حالی که بیش از ۱۰ روز به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا باقی نمانده است، راًی دهندگان آمریکائی میخواهند به کاندیدائی راًی بدهند که بتواند شغل و در نتیجه آینده آنان را حفظ کند.

در انتخابات سال جاری ریاست جمهوری آمریکا، سی و چهار ایالت زودتر از موعد مقرر اقدام به اخذ راًی کرده اند اما مسئله حاکم بر این انتخابات همچنان نگرانی اقتصادی است. به عنوان مثال شهروندان ایالت ویسکانسین در مورد گزینش رئیس جمهوری، به افزایش بهای بنزین و همچنین ازدیاد تعداد بیکاران بیش از سایر مسائل توجه دارند.

در ایالت ویسکانسین، ایالتی که در میانه غربی آمریکا واقع شده است، نگرانی درباره افزایش درصد بیکاری همچنان ادامه دارد. این در حالی است که پیروزی در این ایالت هم برای سناتور جان مک کین و هم برای سناتور باراک اوباما بسیار حیاتی است.

بنا بر گفته برخی از راًی دهندگان مستقل، در ایالت ویسکانسین سناتور اوباما کاندیدای دموکرات ریاست جمهوری آمریکا بر سناتور مک کین کاندیدای جمهوری خواه پیشی دارد. با این همه نتیجه انتخابات این ایالت بطور گسترده ای به تصمیم راًی دهندگان و نظرشان در باره آینده اقتصادی ایالت ویسکانسین ارتباط خواهد داشت.

در جِینز ویل، یکی از شهرهای ایالت ویسکانسین هزارها نفر در کارخانه اتومبیل سازی " جنرال موتورز" بکار اشتغال دارند.

این مرکز ساخت اتومبیل، در دهه های گذشته با مشکلات فراوان روبرو شده و رکود اقتصادی را در دوران جنگ جهانی اول و جنگ جهانی دوم پشت سر گذاشته است. اما این بار کارخانه جنرال موتورز تصمیم دارد که در ماه دسامبر آینده این مرکز تولیدی مهم را تعطیل کند.

بیل، یکی از کارگران بازنشسته این کارخانه درباره تعطیل آن میگوید وقتی فکر میکنید که تمام عمر خود را برای حفظ این شرکت گذاشته اید و حالا چنین اتفاقی در شرف وقوع است؛ قلبتان بدرد میآید.

با توجه به افزایش بهای بنزین، بسیاری از انواع اتومبیل های کارخانه " جنرال موتورز" بازار فروش خود را از دست داده است. گفته میشود که با بسته شدن این کارخانه و بیکاری کارگرانش، حدود ۶۰۰۰ هزار نفر کارگر دیگر نیز در آن منطقه بیکار خواهند شد. در این بخش از آمریکا، مسئله حفظ شغل از هر مسئله دیگری مهم تر است.

سناتور باراک اوباما ماه ها پیش از آن که از سوی حزب دموکرات به نامزدی ریاست جمهوری آمریکا برگزیده شود در بازدیدی از مرکز اتومبیل سازی " جنرال موتورز" به کارگران گفته بود " اگر دولت برای حمایت از شما اینجا بود، این کارخانه برای یک صد سال دیگر نیز در همین محل به حیات خود ادامه میداد."

بیل برادشتاین که از سناتور اوباما طرفداری میکند، میگوید ما دولتی داریم که هیچ اقدامی بجز تشویق و انتقال شرکتها به خارج از مرزهای کشور انجام نداده است. با این همه بیل چسموُر یکی از حامیان سناتور مک کین که ۴۰ سال در کارخانه " جنرال موتورز" کار کرده است نظر متفاوتی دارد و میگوید هنوز هم کار و شغل در آنجا وجود دارد. وی بر این عقیده است که باید بسراغ حفاری فلات قاره رفت. مسئله ای که سناتور اباما در ابتدا با آن مخالف بود. این کارگر کهنه کار بر این عقیده است که اگر کار حفاری فلات قاره انجام میشد کارخانه " جنرال موتورز" نیز از بسته شدن نجات یافته بود.

XS
SM
MD
LG