لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۰۷

رایس وزیر امور خارجه آمریکا می گوید سیاست واشنگتن نسبت به پافشاری ایران بر دنبال کردن تکنولوژی های اتمی خطرناک روشن است


کاندولیزا رایس وزیر امور خارجه آمریکا می گوید سیاست آمریکا نسبت به پافشاری ایران بر دنبال کردن تکنولوژی های اتمی خطرناک روشن بوده و تداوم داشته است. ایالات متحده، همراه با دیگر اعضای گروه پنج باضافه یک – بریتانیا، چین، فرانسه، روسیه و آلمان- راهی برای مناسبات بهتر به ایران پیشنهاد کرده اند. ایران می تواند با متوقف ساختن برنامه غنی سازی اورانیوم، در این مسیر گام بردارد، و در مقابل، یک سلسله منافع و مزایای اقتصادی و تجارتی در یافت دارد.

اعضای گروه همچنین به ایران گفته اند که ادامه نادیده گرفتن درخواست های بین المللی برای رها کردن فعالیت های غنی سازی، به تحریم های بیشتر و انزوای گسترده تر منجر خواهد شد.

کاندولیزا رایس در مصاحبه های مطبوعاتی اخیر تاکید کرد که دولت ایران می خواهد این باور را در ایرانیان بوجود آورد که ایالات متحده قصد دارد ایران را از نیروی اتمی غیر نظامی محروم کند.

به گفته وزیر امور خارجه، مذاکرات برآمده از تصمیم ایران به تعلیق غنی سازی اورانیوم و دیگر فعالیت های مربوط به گسترش تسلیحات و تکنولوژی اتمی ، به تهران اجازه خواهد داد از همکاری و کمک تکنیکی در استفاده از انرژی اتمی برای مقاصد صلحجویانه برخوردار شود.

دریافت این کمک ایجاب می کند ایران چنین فعالیت هایی را متوقف سازد و اعتماد جامعه بین المللی را بدست آورد. کاندولیزا رایس وزیر امور خارجه یادآور شد تعلیق غنی سازی شرطی است که نه تنها ایالات متحده، بلکه شورای امنیت سازمان ملل متحد تعیین کرده اند، و وقتی ایران آنرا رعایت کرد، ایالات متحده آماده خواهد بود بنشیند و با ایران در باره هر موضوعی، در هر زمانی و در هر کجا، گفت و گو کند.

XS
SM
MD
LG