لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۴ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۱۶

سازمان ملل متحد می گوید به هزاران مسیحی عراقی که خواهان پناهندگی هستند کمک می کند


کمیساریای آوارگان و پناهجویان وابسته به سازمان ملل متحد می گوید به هزاران مسیحی عراقی که خواهان پناهندگی در شمال عراق و در سوریه هستند کمک می کند.

یک سخنگوی کمیساریا امروز جمعه گفت اکثر مسیحیانی که برای فرار از آزار و اذیت در موصل در دوماه گذشته گریخته اند، در روستاهائی در نقاط دیگر در استان نینوا اسکان داده شده اند، اما حدود ۴۰۰ نفر دیگر به سوریه رفته اند.

سخنگو اظهار داشت هنوز عوامل خشونتی که حدود ۱۳ هزار نفر، نیمی از مسیحیان موصل، را ناچار ساخته است شهر را ترک کنند، معلوم نشده اند.

در ماه های اخیر خشونت در سراسر عراق کاهش یافته است، اما مقامات آمریکائی و عراقی هشدار داده اند خشونت، در حالی که عراق برای برگزاری انتخابات در اوائل سال آینده آماده می شود، ممکن است دوباره شدت گیرد.

در این میان، ارتش آمریکا روز پنجشنبه گفت نیروهای ائتلاف در جریان عملیات دو روزه در مرکز عراق، هشت شورشی مظنون را بازداشت کردند.

ارتش می گوید سربازان ائتلاف سه مظنون را در حمله ای به یک شبکه بمب گذاری های اتومبیلی القاعده در عراق در حومه فلوجه دستگیر کردند. حد اقل یکی از آنها به داشتن ارتباط هایی با دیگر ستیزه گران در منطقه مظنون است.

یک اطلاعیه نظامی حاکی است سرباران ائتلاف سه نفر دیگر را در عملیات جداگانه ای در همان منطقه بازداشت کردند. دو مظنون در حمله ای در روز پنجشنبه در بغداد دستگیر شدند.

در جبهه دیپلماتیک، وزیران کشور همسایگان عراق روز پنجشنبه قول دادند از ثبات و امنیت آن پشتیبانی کنند.

مقاماتی از سوریه، ایران، عربستان سعودی ، اردن، کویت و مصر، در جلسه ای امان ، پایتخت اردن، موافقت کردند در کمک به عراق در از بین بردن تروریسم همکاری کنند.

XS
SM
MD
LG