لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۱۳

تغيير شيوه پاسخگوئی دولت ايران به اعتراضات شهروندان آن کشور


تغيير شيوه پاسخگوئی دولت ايران به اعتراضات شهروندان آن کشور
تغيير شيوه پاسخگوئی دولت ايران به اعتراضات شهروندان آن کشور

دولت ایران اخیرا کاری را که بندرت انجام می دهد، انجام داد: شیوه پاسخگوئی به اعتراضات شهروندان را عوض کرد. پس از آنکه تجار و بازرگانان در تهران و دیگر شهرهای ایران در واکنش به وضع مالیات جدید دست به اعتصاب زدند و دکان هایشان را برای چند روز بستند، رژیم ایران اجرای آنرا برای دست کم یک سال متوقف ساخت.

مالیات، سه درصد دیگر بر قیمت بسیاری از فراورده ها، در زمانی که نرخ تورم در یران رو به افزایش بوده است، می افزود.
در ایران تشکیل اتحادیه های کارگری آزاد مجاز نیست، اما در چندین سال گذشته، بسیاری از گروه های کارگری -رانندگان اتوبوس ها، کارگران کارخانه های نساجی و تولید لاستیک، کارگران نیشکر، و نیز معلمان و دیگران - به شرایط خطرناک کار و عدم دریافت حقوق اعتراض کرده اند.

ماموران دولت اعتراضات را – اغلب با خشونت – بهم می زنند و کارگران و رهبران آنها را دستگیر می کنند. منصور اوسانلو، رییس سندیکای کارگران شرکت اتوبوسرانی تهران و حومه، چنین موردی است. او بارها بدلیل کوشش برای تاسیس یک اتحادیه کارگری آزاد و افزایش حقوق کارگران زندانی شده است.
جدیدترین دستگیری او در ژوئیه ۲۰۰۷ و پس از آن که در اتوبوسی در تهران بشدت مورد ضرب و شتم قرار گرفت، روی داد. اوسانلو که از آن هنگام در بازداشت بسر می برد و بیمار است، بجرم باصطلاح "اقدام علیه امنیت نظام" به ۵ سال زندان محکوم شده است. همسر اوسانلو می گوید شوهرش مرتکب هیچ جرمی نشده و فقط بدلیل دفاع از حقوق کارگران و همکارانش به زندان افتاده است.

عفو بین الملل و فدراسیون بین المللی کارگران، و کنفدراسیون بین المللی اتحادیه های کارگری، خواهان آزادی بدون شرط منصور اوسانلو شده اند و حمایت خود را از جنبش اتحادیه های مستقل کارگری در ایران ابراز داشته اند.

ایالات متحده در همصدائی با آنها از دولت ایران می خواهد اوسانلو و تمام کسانی را که بدلیل دنبال کردن حقوق اساسی خود، از جمله از طریق فعالیت های آرام اتحادیه های کارگری، زندانی شده اند آزاد کند.

XS
SM
MD
LG