لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۰۵

گزارش تحليلی: کنفرانس کشورهای آسیائی اروپائی در پکن


روز پنجشنبه تعدادی از رهبران کشورهای آسيائی و اروپائی با هدف شرکت در يک گردهمآئی بين المللی وارد پکن شدند.

هفتمين گردهمآئی از اين نوع که به «ASEM » معروف است، با هدف «افزايش ثبات و فرصت های مبادلات تجاری» امروز جمعه با شرکت ۴۳ تن از رهبران کشورهای آسيا و اروپا در چين برگذار شود.

در خبر ديگری، کاخ سفيد از ۲۰ تن از رهبران کشورهای پيشرفته و کشورهائی که شاخص های اقتصادی نمايانگر توسعه سريع و پايدارآنهاست، دعوت کرده در کنفرانسی در واشنگتن شرکت کنند. قرار است اين گردهمآئی در ۱۵ نوامبر و با هدف چاره جوئی برای بحران اقتصادی بين المللی تشکيل شود. از دبير کل سازمان ملل متحد و روسای بانک جهانی و صندوق بين المللی پول نيز برای شرکت در اين کنفرانس دعوت بعمل آمده است.

به گفته قين گانگ سخنگوی وزارت امور خارجه چين هفتمين کنفرانس کشورهای آسيائی و اروپائی «چارچوب مناسبی» برای بحث و بررسی ريشه های بحران اخير در بازار های مالی دنياست، و اميد می رود قبل از تشکيل کنفرانس سران ۲۰ کشور در نيمه نوامبر در واشنگتن، به اجماع بين المللی در خصوص راه های مقابله با بحران اقتصادی اخير کمک کند.

ژوزه مانوئل باروسو که بين سالهای ۲۰۰۲ تا ۲۰۰۴ نخست وزير پرتغال بود و در نوامبر سال ۲۰۰۴ بعنوان دوازدهمين رئيس کميسيون اروپا برگزيده شد، قبل از شرکت در کنفرانس پکن به بيسابقه بودن بحران اخير در بازار های مالی و نياز به همکاری بين المللی جانبه برای روياروئی با آن اشاره کرد.

باروسو با تاکيد بر عامل وابستگی و همه گير بودن بحران مالی اخير و به منظور نماياندن ضرورت همکاريهای بين المللی برای مقابله با آن از اصطلاح «نجات يا غرق همه با هم» استفاده کرد.

از سوی ديگر، آنگلا مرکل که از نوامبر سال ۲۰۰۵ سمت صدراعظمی آلمان را بعهده دارد و برای شرکت در کنفرانس رهبران کشورهای آسيائی و اروپائی به پکن رفته است، از شبعه کارخانه خودرو سازی بنز در چين بازديد و روی بيست و پنج هزارمين اتومبيل ساخته شده در اين کارخانه را امضاء کرد.

تروور هايل رئيس بخش شمال شرقی آسيا در روابط عمومی کارخانه بنز در سخنان کوتاهی تاکيد کرد، اين مجموعه صنعتی از استراتژی قابل انعطافی برخوردار است و بحران مالی بين المللی در بازارهای بورس که ابتدا ۳۵ روز پيش از بازارهای سهام در ايالات متحده برخاست، تا بحال اثر چندانی بر آن نداشته است.

بر مبنای آمار گمرکات چين، آلمان غربی سابق از ۱۹۷۵ تا ۱۹۹۰ و کشور متحد آلمان از آن زمان تا بحال بزرگترين شريک تجاری پکن در اروپا بشمار می رود.

آلمان ۲۶ درصد کل تجارت چين با کشورهای اروپائی را به خود اختصاص داده و اين مبادلات در ۷ ماهه اول سال جاری به ۲۲ بيليون و ۳۰۰ ميليارد دلار بالغ شده است.

XS
SM
MD
LG