لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۴۱

رفسنجانی اتهام انفجار بمب اتمی توسط آمريکا در جنگ اول خليج فارس رامطرح کرده است


در ايران، يک روحانی سرشناس اتهاماتی را مبنی بر استفاده آمريکا از يک بمب اتمی کوچک در نخستين جنگ خليج فارس مطرح ساخته است، و آمريکا اين اتهامات را تکذيب ميکند.

وسائل ارتباط جمعی دولتی در ايران ، امروز، جمعه، اظهارات آيت الله هاشمی رفسنجانی را نقل کردند که پرسيده است چرا خبرنگاران گزارش راجع به اقدام آمريکا در منفجر کردن يک بمب اتمی را در روزهای پايانی جنگ ۱۹۹۱ خليج فارس دنبال نکرده اند.

يک سخنگوی فرماندهی مرکزی آمريکا به صدای آمريکا گفت دليلش اينست که هيچوقت چنين اقدامی رخ نداده است. سرگرد جو کلاپل گفت اين حرفهائی اين چنين بکلی بی پايه و اساس است.

به گزارش وسائل ارتباط جمعی در ايران، آقای رفسنجانی در نماز جمعه امروز به مصاحبه اوايل ماه جاری يک تلويزيون ايتاليائی با يکی از سربازان سابق آمريکا در جنگ خليج فارس اشاره کرد. اين سرباز سابق گفته بود در فوريه ۱۹۹۱ ، آمريکا يک بمب پنج کيلو تنی را در منطقه ای بين شهر عراقی بصره و مرز ايران منفجر کرد. اين سرباز سابق همچنين گفته بود از ارتعاشی که در آن موقع در آن منطقه رخ داد سوابقی دارد که مويد ادعای اوست.

ارتش آمريکا ميگويد تسليحات متعارف قدرتمندی که در جريان جنگ مورد استفاده قرار گرفت می تواند جنين ارتعاشی را ببار آورده باشد. ارتش آمريکا هموار تاکيد کرده است که در آن جنگ فقط تسليحات متعارف مورد استفاده قرار گرفت.

آقای رفسنجانی اين اتهامات را يک روز پس از آن مطرح ساخت که واشنگتن تحريم هائی را عليه يک بانک در ايران و سيزده شرکت خارجی وضع کرد که آمريکا ميگويد به جمهوری اسلامی ايران تکنولوژی پيشرفته ميرسانند .

جمهوری اسلامی ايران برای فعاليت های اتمی اش مشمول تحريم های سازمان ملل متحد است. کشورهای غربی تهران را به تلاش برای توليد تسليحات اتمی متهم ميکنند، و تهران ميگويد برنامه اتمی اش برای مقاصد صلح آميز و غير نظامی است.

XS
SM
MD
LG