لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۳۱

رهبران آسيائی و اروپائی جبهه ای متحد را برای مقابله با بحران اقتصادی تدارک می بينند


رهبران آسيائی و اروپائی که در پکن پايتخت چين جمع شده اند برای انجام اقداماتی متهورانه درمقابله با آثار ناشی از بحران جهانی مالی قول هماهنگی و هم بستگی داده اند.

سران بيش از چهل کشور آسيائی و اروپائی امروز، جمعه، در نخستين روز کنفرانس دو روزه ای که تحت الشعاع بحران اقتصادی است، در تالار خلق پکن، تشکيل جلسه دادند.

هو جينتائو رئيس جمهوری چين از رهبران خواستار واکنشی سريع به تلاطم جاری شد. وی گفت بحران، توسعه اقتصادی جهان، از جمله رشد اقتصاد چين را به چالش گرفته است.

نيکلا سارکوزی رئيس جمهوری فرانسه که رياست ادواری اتحاديه اروپا را برعهده دارد از آسيا خواستار حمايت از تلاش های اروپا در ارائه جبهه ای متحد در کنفرانسی از سران شد که ماه آينده در واشنگتن برگزار ميشود.

گرچه تغييرات جوی و همکاری برای عمران و توسعه اقتصادی مهم ترين موضوع ها در دستور کار جلسات کنفرانس بود. اما رهبران در حاشيه اين جلسات، در پی چاره جوئی برای مقابله با بحران مالی هستند.

اتحاديه ده کشوری جنوب شرقی آسيا امروز اعلام کرد که تاسيس يک صندوق اضطراری هشتاد ميليارد دلاری برای منطقه مورد موافقت اعضای اين اتحاديه قرار گرفته است. ژاپن، چين و کره جنوبی نيز در چارچوب توافقی جداگانه با اتحاديه هشتاد درصد بودجه اين صندوق را تامين خواهند کرد.

تحليلگران ميگويند اين صندوق می تواند بازارهای منطقه را تقويت کند.

XS
SM
MD
LG