لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۰۸

گزارش تحليلی: اعانه دهندگان بين المللی بیش از چهار و نیم ميليارد دلار به گرجستان اعطا کردند


گرجستان می گوید روسیه دو هزار سرباز دیگر را به اوستیای جنوبی اعزام کرده است.

سخنگوی وزارت کشور گرجستان با ابراز نگرانی دولت آن کشور اعلام داشت در حال حاضر هفت هزار سرباز روسی در اوستای جنوبی مستقر هستند.

در همین حال حامیان غربی گرجستان از جمله ایالات متحده و اتحادیه اروپا روز چهارشنبه در نشستی در بروکسل تعهد کردند برای کمک به بازسازی گرجستان پس از حمله روسیه به آن کشور، بیش از چهار و نیم میلیارد دلار به گرجستان اعطا کنند.

با وجود بحران مالی جهانی، کمک این کشور ها و سازمان های اعانه دهنده از سه میلیارد و دویست میلون دلاری که سازمان ملل متحد و بانک جهانی برای کمک به گرجستان ارزیابی و تقاضا کرده بودند، تجاوز کرد.

این کمک مالی که توسط اتحادیه اروپا، ایالات متحده ، ژاپن، صندوق بین المللی پول و چندین اعانه دهنده خصوصی تامین می شود در طول سه سال در اختیار گرجستان قرار خواهد گرفت.

بيست و هفت کشور عضو اتحادیه اروپا و سازمان های وابسته به آن یک سوم این کمک ها و ایالات متحده یک میلیارد دلار را تعهد کرده اند.

هنریتا فور مدیر آژانس توسعه بین المللی ایالات متحده اعطا این کمک مالی را فرصتی برای کمک همگان به گرجستان خواند و گفت کمک مالی ایالات متحده به گرجستان در این روزهای سخت نشان از همبستگی ما به گرجستان است. ثبات، صلح، و امنیت کشور های منطقه و بدنبال آن موفقیت و کامیابی آن ها برای همه شرکت کنندگان در این نشست اهمیت دارد.

در حمله روسیه به گرجستان بمب افکن های روسی تاسیسات نظامی فرودگاه ها و کشتی های نیروی دریایی گرجستان را بمباران کردند. خطوط راه آهن، پل، و جاده ها نیز مورد اصابت بمب قرار گرفت. جنگل ها و باغ های میوه در آتش سوخت و بسیاری از مناطق مسکونی شهر گوری نیز نابود شد. بدنبال آن سرمایه گذاری خارجی در گرجستان به نصف کاهش یافت که خود بر مشکلات مالی آن کشور افزود.

خسارت این جنگ در ابتدا یک میلیارد دلار بر آورد شد ولی بحران مالی فعلی جهانی و خطر کسادی بین المللی شرایط را در گرجستان مشکل تر ساخته است.

لادو گورجنیتزه نخست وزیر گرجستان، کشور و سازمان های اعانه دهنده را سخی خواند و اظهار داشت این کمک مالی به طور معقول صرف خواهد شد.

وزیر دارایی گرجستان نیز با سپاسگزاری از کشور های اعانه دهنده گفت در این روزهای سخت گرجستان این کمک ها بسیار حیاتی است. این اولین بار است که گرجستان چنین کمک هنگفتی را دریافت کرده و ما امیدواریم دیگر نیاز به چنین کمکی نداشته باشیم. بانک جهانی به گرجستان هشدار داده است که کمک مالی را می باید طبق رهنمون های ویژه ای که به توافق رسیده صرف کند.

مقامات نزدیک به هفتاد کشور در نشست بروکسل شرکت داشتند که به گفته برگزار کنندگان هدف آن ابراز همبستگی با مردم گرجستان بود. روسيه بدلیل رابطه تنش آلود آن کشور با گرجستان دعوت نشده بود.


XS
SM
MD
LG