لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۱۷

گزارش های مايوس کننده از درآمد شرکت های عظيم ارزش سهام را تنزل داد


نمايندگان کنگره آمريکا همزمان با تلاش برای پيدا کردن عواملی که بحران مالی جاری را بوجود آورده است، و چگونگی جلوگيری از وقوع بحرانی ديگر، امروز، پنجشنبه، آلن گرينسپن رئيس پيشين بانک مرکزی آمريکا را به سئوال ميگيرند.

گرينسپن بيش از هجده سال رياست بانک مرکزی آمريکا را بر عهده داشت، و در مجموع مخالف کنترل های سخت بر فعاليت های موسسات مالی بود.

خبرگزاری مالی بلومبرگ ميگويد گرينسپن به قانونگذاران خواهد گفت که زمان نظارتی نزديک تر بر شرکت های مالی فرا رسيده است.

وی به عنوان مثال پيشنهاد خواهد کرد شرکت هائی که سهم منتشر و عرضه ميکنند، ملزم به حفظ بخشی از سهام شوند تا مخاطراتی را که با آنها سروکار دارند، علنی سازند.

امروز شاخص های معرف ارزش سهام در بورس های آسيائی سير نزولی داشتند که بيشتر ناشی از واکنش سرمايه گذاران به يک رشته گزارش های مايوس کننده در باره درآمد های چندين شرکت عمده بود.

شاخص نيکه ئی در بورس توکيو چهار و نيم درصد زيان نشان داد، و شاخص کاسپی در بورس سئول قريب هفت و نيم درصد پائين رفت. تنزل شديد اين شاخص ناشی از سقوط سهام شرکت های عظيم الکتريکی سامسونگ و اتوموبيل سازی هاندی بود.

ارزش پول کره جنوبی، موسوم به وون نيز، همراه با يورو، پول واحد اروپائی، به ميزان قابل توجهی کاهش يافت. بورس های سيدنی، ولينگتون و هنگ کنگ نيز زيان هائی عمده نشان دادند.

ارزش سهام در اغلب بورس های اروپائی نيز در ساعات پايانی معاملات حدود سه درصد کاهش يافت.

معاملات در بورس های آمريکا نيز با شاخص هائی شروع شد که سير نزولی نشان ميدهند. شاخص سهام موسوم به داوجونز در معاملات روز چهارشنبه بيش از پنج درصد تنزل کرد، و شاخص موسوم به استاندارد اند پور پانصد نيز با تنزلی شش درصدی به پائين ترين سطح در پنج سال اخير رسيد.

خوزه باروسو رئيس کميسيون اروپائی ميگويد مقابله با بحران جاری مالی مستلزم هماهنگی های جهانی در سطوحی بی سابقه است. باروسو که در پکن صحبت ميکرد گفت اين بحران در کانون مذاکرات کنفرانس دو روزه کشورهای آسيائی و اروپائی است که روز جمعه در پايتخت چين گشايش می يابد.

در همين حال واشنگتن رهبران بيست کشور موسوم به گروه بيست را برای روز پانزدهم نوامبر به کنفرانسی دعوت کرده است که بحران جهانی پولی مهم ترين موضوع در دستور کار آن است.

کشورهای عمده صنعتی، و قدرت های جديد اقتصادی نظير چين، هند و برزيل ، کشورهای گروه بيست را تشکيل ميدهند.

مقامات کاخ سفيد ميگويند رهبران سازمان ملل متحد، صندوق بين المللی پول و بانک جهانی نيز به کنفرانس دعوت شده اند.

تبادل نظر در باره اقدامات بعمل آمده برای مقابله با بحران جاری، و راههای جلوگيری از بروز مشکلات اقتصادی در آينده، بخشی ديگر از برنامه کنفرانس واشنگتن است.

XS
SM
MD
LG