لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۳۶

قيمت های نفت در واکنش به درخواست مجدد ايران برای کاستن از توليد سير صعودی گرفته است


قيمت های جهانی نفت در معاملاتی توام با نوسانات شديد سير صعودی پيدا کرده است، و سرمايه گذاران در انتظار تصميمی هستند که اوپک ممکن است برای پائين آوردن توليد نفت اتخاذ کند.

اعضای اوپک که فردا، جمعه در وين تشکيل جلسه ميدهند، گفته اند توليد نفت ممکن است روزانه تا سه ميليون بشکه کاهش داده شود.

قيمت نفت خام برای تحويل های آتی امروز، پنجشنبه، در معاملات نيم روز بورس نيويورک بشکه ای بيش از دو دلار ترقی کرد و به سطح شصت و نه دلار رسيد. قيمت نفت در معاملات روز چهارشنبه به شصت و شش دلار تنزل کرده بود، که پائين ترين سطح طی شانزده ماه اخير محسوب ميشد.

ايران، و ديگراعضای اوپک، خواستار کاهشی عمده برای تثبيت قيمت های نفت شده اند، که پس از بجا گذاشتن رکورد بشکه ای صد و چهل و هفت دلار در ماه ژوئن، بيش از پنجاه درصد تنزل کرده است.

شکيب خليل رئيس اوپک قيمت مطلوب برای نفت را بين بشکه ای هفتاد تا نود دلاراعلام کرده است . با اينحال وی، و وزير نفت کويت عليه هرگونه اقدامی بدون توجه به تاثير منفی آن بر بحران جهانی اقتصادی هشدار داده اند.

اوپک قريب چهل درصد نفت جهان را توليد ميکند، و اقتصاددانان ميگويند اگر تنزل قيمت های نفت ادامه يابد بعضی از اعضای اوپک نخواهند توانست به تعهدات مالی خود عمل کنند.

گوردن براون نخست وزير بريتانيا و نابوآ تاناکا رئيس آژانس بين المللی انرژی نيز عليه هرگونه اقدامی که به ترقی قيمت های نفت منجر شود هشدار داده اند.

XS
SM
MD
LG