لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۴۹

گزارش اجتماعی: درخواست سازمان ملل از دولت ها برای مقابله با شیوع احتمالی آنفلوآنزا
مارگریت بشیر، خبرنگار صدای آمریکا

یکی از مقامات ارشد بخش بهداشت سازمان ملل متحد هشدار داد که دولت ها باید برای مقابله با شیوع احتمالی بیماری آنفلوآنزا آمادگی قبلی داشته باشند. گزارش بانک جهانی می گوید هزینه های اقتصادی در شرایط شیوع و وقوع همگانی آنفلوآنزا می تواند از مرز سه تریلیون دلار هم تجاوز کند.

پنج سال پیش، شیوع آنفلوآنزای مرغی در اغلب مناطق آسیا، اروپا و آفریقا باعث مرگ مرغ و خروس های خانگی، مرغ های وحشی وهم چنین انسان ها شد. از آن تاریخ تاکنون طبق آمار سازمان ملل، ۲۴۵ نفر در ۱۵ کشور مختلف به دلیل ابتلا به این بیماری کشته شده اند.

دکتر دیوید نابارو، هماهنگ کننده بخش مربوط به آنفلوآنزا در سازمان ملل، هشدار داده است در حالی که بسیاری از دولت ها از هم اکنون طرح هایی برای مقابله با شیوع همگانی آنفلوآنزا به ویژه آنفلوآنزای مرغی و گسترش آن در نظر دارند اما این طرح ها هنوز به طول کامل آزمایش نشده اند و ممکن است در شرایط بروز این بیماری همه گیر، این طرح ها به شکست منجر شوند.

نابارو می گوید علیرغم این واقعیت که خطربروز شیوع آنفلوآنزای مرغی کم تر شده است، اما امکان بروز انواع دیگری از ویروس های مشابه وجود دارد:«خطرشیوع همگانی آنفلوآنزا هنوز به قدرت چهار یا پنج سال پیش باقی است. دلیل آن هم این است که ما تمام توجه خود را به یک نوع ویروس آنفلوآنزای مرغی معطوف ساخته ایم و نگران این مسئله هستیم که این ویروس سبب شیوع این مرض به صورت یک اپیدمی باشد. در حالی که در حقیقت متاسفانه هر نوع ویروس آنفلوآنزا می تواند عواقب خطر شیوع همگانی را به همراه داشته باشد. به همین جهت هم ما نمی توانیم دقیقا بگوییم که اپیدمی بعدی چه وقت به وقوع خواهد پیوست، چگونه آغاز خواهد شد و حتی شدت آن به چه میزان خواهد بود.»

بنا بر گفته دکتر نابارو، آمار نشان داده است که آنفلوآنزای مرغی امروز خیلی کم خطرتر از سه سال پیش است: «امروز ما می بینیم که تعداد کشورهایی که به تازگی به ویروس آنفلوآنزای مرغی آلوده شده اند به مراتب کم تر از پیش است، تعداد بیماران مبتلا به این بیماری نیز کم تر است و در کل میزان آن از سال ۲۰۰۵ به مراتب کم تر شده است.»

دکتر نابارو می گوید بیشترین رقم آنفلوآنزای مرغی را در کشورهای اندونزی و مصر می توان یافت. هم چنین این بیماری در کشورهای پاکستان، بخش هایی از چین، بنگلادش، هند، تایلند، لائوس، ویتنام و کره جنوبی بیشتر مشاهده شده است. وی در مورد نیجریه که اخیرا پس از ۱۰ ماه اولین مورد از وقوع بیماری آنفلوآنزای مرغی را اعلام کرده است، ابرازنگرانی کرد.

این هفته، مصر یک گردهم آیی بین المللی در مورد آنفلوآنزای مرغی و انواع این بیماری برگزار خواهد کرد که در آن میزان آمادگی جهانی در برخورد و مقابله با این اپیدمی احتمالی بررسی خواهد شد.

XS
SM
MD
LG