لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۰۰

ارتش آمریکا کنترل استان باِبل در جنوب بغداد را به نیروهای امنیتی عراق تحویل داده است


ارتش آمریکا کنترل استان باِبل در جنوب بغداد را، که زمانی یک مرکز خشونت بود، به نیروهای امنیتی عراق تحویل داده است.

ژنرال لوید آوستین، نفر دوم فرماندهی نظامی آمریکا در عراق، روز پنجشنبه در مراسمی که به این مناسبت ترتیب داده شده بود، گفت دستاوردهای امنیتی در بابل چشمگیر بوده و میزان حملات در سال گذشته، ۸۰ درصد پایین آمده است.

موفق الربیعی، مشاور امنیت ملی عراق گفت این اقدام ثابت می کند که نیروهای امنیتی عراق در بابل به خودکفايی رسیده اند.

بابل، شامل منطقه ای است که زمانی به «مثلث مرگ» معروف بود، و از ۱۸ استان عراق دوازدهمین ناحیه ای است که به کنترل نیروهای عراقی باز گردانده می شود.

«واسط» تنها استانی است که هنوز در کنترل نیروهای آمریکايی قرار دارد. این منطقه با ایران هم مرز است و عقیده براین است که از آنجا برای جنگجویان خارجی اسلحه قاچاق می شود.

یک مقام نظامی آمریکا می گوید واگذاری واسط به نیروهای عراقی روز ۲۹ اکتبر انجام خواهد شد.

در این میان، مقامات عراقی گفتند یک بمب گذار انتحاری در حمله ای به یک کاروان اتومبیل های دولتی در بغداد، دست کم ۱۱ تن را کشت و ۲۱ نفر را مجروح کرد.

به گفته مقامات، بمب گذار روز پنجشنبه یک خودرو حاوی مواد منفجره را به کاروان اتومبیل های حامل وزیر کار و همراهانش کوبید، و موجب انفجاری در مرکز پایتخت شد.

یک سخنگوی دولت گفت وزیر آسیب ندید، اما سه نفر از محافظانش کشته شدند.

در رویدادی جداگانه، ارتش آمریکا می گوید نیروهای ائتلاف روز پنجشنبه دو ستیزه گر مظنون را در مرکز عراق، در غرب بغداد بازداشت کردند. ارتش می گوید یکی از آنها به تحویل مواد و پول به رهبران منطقه ای القاعده برای بمب گذاری علیه ینروهای ائتلاف مظنون است.

XS
SM
MD
LG