لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۰۳

گزارش: مناقشه چند فرقه مسيحی مانع تعمير يک کليسای تاريخی در اورشليم


در خبری از خاورميانه، مناقشهء چند فرقهء مسيحی بر سر مالکيت کليسايی با پيشينهء تاريخی در شهر اورشليم، مانع از انجام مرمت های لازم برای حفظ بنای آن شده است. روحانيون محلی می گويند اگر هر چه سريعتر به کليسای «مزار مقدس» و صومعهء مجاور آن موسوم به دِيرالسلطان رسيدگی نشود، اين بنای تاريخی – که يکی از مقدس ترين مکان ها برای مسيحيان جهان محسوب می شود – دچار آسيب جدی خواهد شد.

***

کليسای «مزار مقدس» با صومعهء موسوم به ديرالسلطان در اورشليم، يکی از مقدس ترين مکان ها برای مسيحيان است: بنا به روايت های مذهبی، تصليب و نيز رستاخيز عيسی مسيح در اين مکان رخ داده است. قطعه سنگی در صحن کليسا – که به باور مسيحيان بدن عيسی پس از پايين کشيده شدن از صليب، بر آن گذاشته شده است؛ همه روزه بازديدکنندگان بسياری را به کليسای «مزار مقدس» می کشاند.

کليسا و دير، در گذر زمان از گزند باد و باران در امان نمانده؛ اما کسی به آن رسيدگی نکرده است، و اکنون برای بقا نياز به مرمت فوری دارد.

آنتونيوس الاورشلمی، راهب قبطی می گويد کليسا و دير به مرمت اساسی نياز ندارد؛ تنها اگر چند کاشی آن که بر اثر باران از جای خود کنده شده است؛ نصب شود؛ اين مکان هزار سال ديگر پابرجا می ماند.

اما واقعيت اين است که کشمکش فرقه های مختلف مسيحی بر سر نفوذ بيشتر در کليسا و دير مقدس، آنها را از پرداختن به خود بنا باز داشته است: دانيل راسينگ، مدير مرکز روابط يهوديان و مسيحيان اورشليم می گويد پاسخ به اين سؤآل که سقف کليسا متعلق به کداميک از گروه های مدعی مالکيت بر آن است، و چه کسی بايد مرمت آن را برعهده گيرد، ممکن نيست. با اين همه به نظر آقای راسينگ آسيب ساختمان در حدی نيست که بازديد از اين محل برای زائران خطری در بر داشته باشد؛ و خطر اصلی، راهبان اتيوپيايی ساکن در دير را تهديد می کند.

ديرالسلطان تنها بخشِ کليسای مزار مقدس است که تحت کنترل و نفوذ کليسای اتيوپی قرار دارد. انگشت شماری از راهبان اتيوپيايی، در ديرِ واقع بر بام کليسا – که مجموعهء کوچکی از اتاقهای رو به ويرانی است – رحل اقامت افکنده اند. آنها می گويند در صورتی که مرمت فوری انجام نشود، ساختمان فروخواهد ريخت. گزارش يک مهندس اسرائيلی از وضعيت اين بنا، که اوايل ماه اکتبر به دولت اسرائيل ارائه شد، مؤيد اين امر است.

به نظر دانيل راسينگ وضعيت ايده آلی که در آن مدعيان مالکيت اين بنای تاريخی با يکديگر به توافق برسند، بسيار غير محتمل است. وی می افزايد دولت اسرائيل بايد در اين قضيه پادرميانی کند؛ و بين قبطيان و کليسای اتيوپی توافقی برقرار کند تا بتوان به اين بنا رسيدگی کرد.

XS
SM
MD
LG