لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۱۲

سهام در بازارهای آسيائی از بيم رکود اقتصادی تنزل کرد


ارزش سهام در بورس های آسيائی امروز، چهارشنبه، سير نزولی داشت زيرا سرمايه گذاران نگرانند درآمد کم شرکت ها هنوز هم می تواند اقتصاد جهان را به رکود بکشاند.

نيکه ئی، شاخص معرف سهام در بورس توکيو، قريب هفت درصد تنزل کرد، و هنگ سنگ، شاخص معرف سهام در بورس هنگ کنگ، و کاسپی، شاخص معرف سهام در سئول، هر يک بيش از پنج درصد پائين رفتند.

در سيدنی تنزل ارزش سهام بيش از سه درصد بود ، و شاخص های معرف سهام در معاملات اوليه بورس های اروپائی ، همگی منعکس کننده سطوحی پائين بودند .

زيان امروز بازارهای آسيائی دنباله تنزل شديدی است که ديروز در بازارهای سهام در آمريکا رخ داد.

در همين حال کاخ سفيد ميگويد پرزيدنت بوش رونق بخشی اقتصادی دومی را تدارک نمی بيند، هرچند که بعضی اقتصاددانان معتقدند چنين اقدامی می تواند جلوی يک بی رونقی درازمدت را در اقتصاد آمريکا بگيرد.

دانا پرينو سخنگوی کاخ سفيد روز سه شنبه گفت رئيس جمهوری تمامی ايده های خوب را می پذيرد اما مقامات کاخ سفيد پيشنهاد جديدی را که متضمن رونق بخشيدن به اقتصاد باشد نديده اند.

دولت در چارچوب نخستين برنامه رونق بخشی به اقتصاد، در اوایل سال جاری بخشی از مالياتی را که آمريکائيان در سال گذشته پرداخت کرده بودند، به دهها ميليون نفر از ماليات دهندگان پس داد، که بازار خرده فروشی را تقويت کرد.

نيکلا سارکوزی رئيس جمهوری فرانسه ديروز از چين و هند ، دو غول عظيم اقتصادی، خواست در بازسازی سيستم جهانی مالی به سران جهان ملحق شوند.

آقای سرکوزی به قانونگذاران اروپائی گفت وی در ملاقات اين هفته سران کشورهای آسيائی و اروپائی در پکن، بر ضرورت مشارکت چين و هند تاکيد می گذارد.

صندوق بين المللی پول روز سه شنبه هشدار داد که بانک های اروپائی بيشتری ممکن است ورشکست شوند اما گفت برنامه های بين المللی نجات به احتمال قوی از بروز عواقبی وخيم جلوگيری کرده است.

XS
SM
MD
LG