لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۵۲

در حمله هوايی «اشتباهی» در افغانستان، ۹ سرباز کشته شدند


وزارت دفاع افغانستان می گوید سربازان بین المللی در یک حمله هوايی در شرق کشور، اشتباها ۹ سرباز افغان را کشتند و سه نفر را مجروح کردند.

به گفته مقامات وزارت دفاع، در این حمله یک پاسگاه ارتش در ایالت خوست هدف قرار گرفت. آنها این حمله را محکوم کردند و هشدار دادند چنین حوادثی می تواند روحیه نیروهای امنیتی افغان را ضعیف کند.

یک اطلاعیه ارتش آمریکا حاکی است نیروهای ائتلاف به فرماندهی آمریکا، زمانی که در نبرد درگیر شدند، از عملیات رزمی باز می گشتند. اطلاعیه این حادثه را «موردی از اشتباه در شناسائی از سوی دو طرف» نامید.

یک سخنگوی ارتش آمریکا گفت مقامات افغان و آمریکا برای تحقیق درباره این رویداد جلسه ای تشکیل خواهند داد.

در همین حال، در ایالت اوروزگان، ارتش آمریکا می گوید در نبرد دو روزه بین نیروهای امنیتی و ستیزه گران طالبان ۵۵ شورشی کشته شدند. در گزارش های قبلی شمار کشته شدگان ۳۵ نفر اعلام شده بود.

مقامات می گویند در زد و خوردها دست کم ۱۰۰ جنگجوی طالبان شرکت داشتند.

در خبری دیگر، جان هوتون وزیر جدید دفاع بریتانیا گفت رهبران افغانستان برای حفظ ثبات ممکن است ناچار شوند از نظر سیاسی با طالبان کنار بیایند.

هوتون که برای نخستین بار از هنگام برگزیده شدن به این مقام در سه هفته پیش، به افغانستان سفر کرده است، از ناحیه موسی قلعه در ایالت هلمند، که طالبان در آنجا نیرومند هستند و سربازان بریتانیایی پایگاه دارند، دیدن کرد.

همچنین ارتش آمریکا به خبرگزاری آسوسیتد پرس گفت نیروهای مخصوص یک آمریکايی را که برای سپاه مهندسین آمریکا در کابل کار می کرد آزاد ساختند.

XS
SM
MD
LG