لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۵۷

پاکستان برای اجتناب از نکول ميلياردها دلار بدهی درخواست کمک کرده است


صندوق بين المللی پول ميگويد پاکستان برای اجتناب از نکول ميلياردها دلار بدهی هايش درخواست کمک کرده است.

يک اطلاعيه امروز، چهارشنبه، دومينيک استراس کان رئيس صندوق بين المللی پول ميگويد پاکستان برای مقابله با دشواريهای موازنه پرداخت هايش خواستار کمک اين صندوق شده است. وی گفت مذاکرات در مورد برنامه کمک به پاکستان ظرف چند روز آينده شروع ميشود.

صندوق بين المللی پول ميگويد مقامات هنوز در مورد ميزان پولی که اين صندوق به پاکستان قرض بدهد تصميمی نگرفته اند. مقامات پاکستانی گفته اند برای پرداخت ديون خارجی و ايجاد ثبات در اقتصاد به سه تا چهار ميليارد دلار نياز دارند. اما بنا به گزارشهای خبری ممکن است نياز واقعی پاکستان بين ده تا پانزده ميليارد دلار باشد.

صندوق بين المللی پول و پاکستان بسياری از مشکلات مالی پاکستان را ناشی از بحران جهانی اقتصاد و بالا بودن قيمت های مواد غذائی و سوخت ميدانند. اما اين کشور دارای تسليحات اتمی در عين حال درگير بی ثباتی سياسی و مقابله با ستيزه گران اسلامی مستقر در نوار مرزی با افغانستان نيز هست.

پاکستان قبلا گفته بود درخواست کمک اضطراری از صندوق بين المللی پول را به عنوان آخرين چاره مطرح ميکند.

وام های صندوق بين المللی پول با شرايط سخت همراه است و دولت ها را وادار ميکند مخارج مصرفی را کم کنند، که وجهه و مقبوليتی مردمی ندارد.

ذخائر ارزی پاکستان فقط برای واردات شش هفته کافی است .

ميزان تورم در پاکستان بيست و پنج درصد است.

ريچارد باوچر مدير کل وزارت امورخارجه آمريکا روز دوشنبه به خبرنگاران گفت آمريکا هماهنگ با جامعه بين المللی به پاکستان کمک خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG