لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۰۹

کاندوليزا رايس: طی هشت سال گذشته تحولات مثبت زیادی در خاورمیانه صورت گرفته است


کاندوليزا رايس: طی هشت سال گذشته تحولات مثبت زیادی در خاورمیانه صورت گرفته است
کاندوليزا رايس: طی هشت سال گذشته تحولات مثبت زیادی در خاورمیانه صورت گرفته است

کاندولیزا رایس وزیر امور خارجه آمريکا اخیرا در مصاحبه ای گفت، در هشت سال گذشته تحولات مثبت زیادی در خاورمیانه صورت گرفته است. مهمتر از همه این واقعیت است که صدام حسین دیکتاتور عراق دیگر در قدرت نیست. خانم رایس گفت، "در حالی که عراقی ها با دمکراسی جدید خود کلنجار می روند، کشور آنها اینک سرزمینی است با گروه های فکری و عقیدتی گوناگون، چند قومی و دمکراتیک."

کاندولیزا رایس گفت: خاورمیانه از جهات فراوان همچنان منطقه ای دشوار است، کمترین آن گروه های اسلامی افراطی، از جمله حماس، حزب الله و القاعده هستند که به تهدید پیشرفت های دمکراتیک که تاکنون بدست آمده است ادامه می دهند.

با این حال، او گفت خاورمیانه شاهد فاش شدن افراط گرائی در راه هایی است که پنهانی برای حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر در آمريکا آماده می شد. در نتیجه بسیاری از مسلمانان به گروه های اسلامی افراطی پشت می کنند.

القاعده در عراق یکی از چنین مواردی است. در حالی که گروه های تروریستی همچنان خطرناک هستند، القاعده در عراق در مسیر شکست قرار دارد، زیرا مردم کشور علیه آن بپا خاسته اند. افزون بر این، سربازان عراقی نشان می دهند که بر توانایی آنها برای حفاظت از مردم در برابر افراط گرایان روز بروز افزوده می شود. گروه های باصطلاح ویژه، شبه نظامیان افراطی شیعه که ایران آموزش می دهد و از آنها حمایت می کند، از آن جمله هستند.

کاندولیزا رایس وزیر امور خارجه گفت: این واقعیت که نیروهای امنیتی عراق زیر کنترل یک دولت دمکراتیک قرار خواهند گرفت، عراق را قادر خواهد ساخت هم سدی در برابر نفوذ نابجای ایران در منطقه و هم شریکی نیرومند برای دیگر کشورهای منطقه باشد. یک عراق با ثبات و دمکراتیک می تواند بعنوان عاملی برای اصلاح و تغییر در سراسر خاورمیانه عمل کند.

تغییری که در عراق صورت گرفته است ثابت می کند اصلاحات دمکراتیک در خاورمیانه امکان پذیر است. و آنگونه که وزیر امور خارجه آمريکا گفت: امید این است که کسی باردیگر هرگز نگوید خاورمیانه مکانی است که در آن مردم علاقه ای به یک آینده دمکراتیک ندارند، متفاوت است، و در این قاعده که مردم می خواهند قادر باشند کسانی را که بر آنها حکومت می کنند برگزینند، آنچه را در فکر دارند بیان کنند، و شعائر و آئین های مذهبی شان را آزادانه انجام دهند، یک استثنا است.

آمريکا همیشه در کنار کسانی که مشتاق آزادی هستند خواهد ایستاد.

XS
SM
MD
LG