لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۵۸

مک کین پذیرفت از اوباما عقب افتاده است


سیزده روز پیش از آنکه آمریکايیان رییس جمهور جدیدی انتخاب کنند، چندین تحقیق در مورد رای دهندگان حاکی است باراک اوباما کاندیدای دمکرات ریاست جمهوری فاصله خود را از جان مک کین بیشتر کرده است.

روز چهارشنبه در نیوهمپشایر، سناتور مک کین پذیرفت که در نظر سنجی ها عقب است، اما گفت رای دهندگان تصمیم نهایی را خواهند گرفت. او همچنین تم آشنای مبارزه انتخاباتی خود را تکرار کرد و پرسید آیا اوباما آنقدر تجربه و آمادگی دارد که بتواند کشور را رهبری کند.

مک کین در انتخابات مقدماتی در همپشایر در سال ۲۰۰۰ و امسال برنده شد، این پیروزی به او در سازمان دادن مبارزات انتخاباتی اش کمک کرد. با این حال، نظر سنجی های اخیر نشان می دهد اوباما، سناتور ایلینوی، در آن ایالت که فقط چهار رای از ۲۷۰ آرای الکترال را که برای پیروزی لازم است در اختیار دارد، ۹ درصد جلوتر است.

در اوهایو، سارا پیلین، یار انتخاباتی مک کین، به حملات خود به اوباما ادامه داد و گفت برنامه مالیاتی او پول را از آمریکايیان طبقه متوسط خواهد گرفت و آن را آنگونه که خودش مناسب می بیند توزیع خواهد کرد. پیلین گفت حالا زمانی برای «تجربه با سوسیالیسم»نیست.

اوباما گفته است مک کین می خواهد پول بیشتری به ثروتمندان بدهد، در حالی که امیدواراست قطراتی از آن به افراد دیگر برسد.

مک کین نیز امروز (چهارشنبه) در اوهایو مبارزه می کند، ایالت دیگری که در آن اوباما اندکی جلوتر است. در همین حال اوباما در ویرجینیا برای گفتگوهایی که بر سیاست خارجی متمرکز است، با مشاوران امنیت ملی خود ملاقات می کند.

نظر سنجی ها نشان می دهد اوباما در ویرجینیا، ایالتی که همیشه به جمهوریخواهان گرایش داشته، هشت در صد از مک کین جلوتر است. پرزیدنت بوش در دو انتخابات گذشته در آنجا برنده شد، و از سال ۱۹۶۴ هیچ دمکراتی آن را نبرده است.

تحلیلگران جلوتر بودن اوباما را ناشی از این می دانند که او بهتر قادر است به وضع اقتصادی سروسامان دهد. نظر سنجی های اخیر نشان می دهد در مسايل اقتصادی بیش از ۵۰ درصد رای دهندگان به اوباما بیشتر از مک کین اعتماد دارند.

اوباما روزهای پنجشنبه و جمعه مبارزات انتخاباتی خود را برای عیادت مادربزرگش در هاوايی متوقف خواهد ساخت. اطرافیان اوباما می گویند مادلین دونهام، که ٨۵ سال دارد و به بزرگ شدن او کمک کرد، به شدت بیمار است.

XS
SM
MD
LG