لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۱۱

وزیر امور خارجه عراق: بغداد در مورد محتوای پیمان وضعیت آینده سربازان آمریکايی بحثی ندارد


مقامات آمریکايی و عراقی هردو می گویند اگر آنها درباره وضعیت آینده سربازان آمریکا در عراق به توافق نرسند، پیامدهای مهمی به بار خواهد آمد.

هشیار زباری وزیر امور خارجه عراق روز چهارشنبه گفت بغداد فقط می خواهد برخی از کلمات پیمان را تغییر دهد و در مورد محتوای آن بحثی ندارد.

او گفت شکست در رسیدن به توافق، به معنای «پیامدهای ناگواری» برای عراق خواهد بود.

پیشتر، در روز سه شنبه، رابرت گیتس وزیر دفاع آمریکا نیز از پیامدهای مهم سخن گفت، و اظهار داشت اگر توافقی به دست نیاید سربازان آمریکايی مجبور خواهند شد در پایان سال جاری، وقتی دوره ماموریتی که سازمان ملل متحد تعیین کرده است منقضی شود، انجام هر کاری را متوقف کنند.

روز پنجشنبه، سخنگوی کاخ سفید گفت مقامات آمریکايی برای رسیدن به توافق پیش از پایان ماموریت سازمان ملل، تلاش می کنند.

در این میان، یک روحانی با نفوذ شیعه مقیم ایران، آیت اله کاظم حسینی حائری، فتوايی علیه هر گونه قراردادی بین آمریکا و عراق در مورد وضعیت آینده سربازان آمریکايی صادر کرده است.

در خبر ديگری، يک گروه ستيزه گر مرتبط با القاعده در عراق، کشته شدن يک فرمانده ارشد اين گروه را در عملياتی نظامی در اويل ماه جاری در شهر شمالی موصل، تائيد کرده است.

رهبر گروهی که خود را دولت اسلامی در عراق معرفی ميکند، در مدح ابو قسوره، موسوم ابوسارا، نواری صوتی منتشر کرده است.

ارتش آمريکا هفته گذشته اعلام کرده بود ابو قسوره مراکشی در حمله نيروهای ائتلاف کشته شده است. ارتش وی را در سلسله مراتب فرماندهی القاعده در عراق، نفر دوم معرفی کرد و گفته بود مرگ وی می تواند به اختلالی عمده در وضعيت اين گروه ستيزه گر منجر شود.

امروز در موصل انفجار بمبی که در يک اتوموبيل کار گذاشته شده بود چهار غير نظامی را کشت و سه نفر ديگر را مجروح کرد. اين شهر، علاوه بر خشونت های مرتبط با گروههای ستيزه گر، اخيرا شاهد حملات به مسيحيان نيز بوده است.

امروز مقامات در بغداد نيز از مجروح شدن دست کم پنج نفر در دو انفجار جداگانه در اين شهر خبر دادند.

XS
SM
MD
LG