لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۲۱

کنسرت سیما بینا در پاریس


سیما بینا هنرمند و خواننده ایرانی که سابقه هنری وی اعتبار چندین دهه کار اوست پس از پنج سال بار دیگر برای اجرای کنسرت به پاریس آمده است .

کنسرت در تاتر معتبر ژیمناس بی آنکه حتی یک صندلی خالی بماند برگزار شد. در لحظاتی پیش از آغاز برنامه، ودرپی دعوت از خانم بینا برای گفتگو، وی از خود ، کارها و از ابتدای فعالیتش در برنامه کودک رادیو میگوید:

از زندگی گذشته ام با یکی دو کلمه نمیتوانم بگویم. از برنامه کودک رادیو کارم را آغاز کردم. پدرم اولین مشوق من بود. در آن زمان ترانه های محلی را می آموختم واین از اولین قدمهای من در این راه بود. کمی دیرتر آقای داوود پیرنیا مسئول برنامه گلهای رنگارنگ، که درآن زمان برنامه ای منحصر بفرد در رادیو بود ، برنامه دیگری را بنام گلهای صحرائی تهیه کرد که من در آن سری برنامه ها به اجرای ترانه و آواز پرداختم . این برنامه ها فقط بمدت یکربع ساعت بود اما تلاش داشت نغمه هائی از سراسر ایران را ارائه دهد، ودر نتیجه این روش ، من را در مسیری که می بینید قرار داد، وتا امروز سعی کرده ام در این راه گام برداشته و تلاش کنم . مدتهاست که خودم به تحقیق و جستجو می پردازم .به جنوب خراسان که زادگاه پدری هم هست، و یا که به گوشه و کنار و نقاط دور افتاده میروم. تحقیقات من در گوشه ای از فرهنگ پهناور ایران است .

خانم بینا شما هرگز هنرتان را به کسب وکاروصل نکردید که اگر هم میکردید کاملا طبیعی بوداما ، هزینه کار وزندگی شما در این سالها چگونه تامین شد؟

حقیقت اینست که من آموزگار بودم و بعد از آنکه تحصیلاتم را در رشته طراحی و نقاشی درهنرهای زیبا به پایان رساندم ، معلمی و تدریس را در دبستان و دبیرستان ها شروع کردم و بهمین دلیل حقوق دریافتی ام برای نیاز وتوقعم کافی بود . پدرم هم در این عقیده اصرار داشت که اگر کار هنری با تجارت همراه شود ممکن است دچار تزلزل گردد، اما دلیلی هم وجود نداشت که دیگران با فروش کارهای ارزشمندشان زندگیشان را تامین نکنند .

من همیشه برای همه هنرمندان این انتخاب را اولین شرط آزادی کار دانسته ام . برای من موسیقی همیشه چاشنی زندگی ام بود والبته در کنارش هم کارتدریس میکردم . بعد از تحولاتی که در کشورمان پیش آمد به زمینه های دیگر تدریس روآوردم یعنی به تدریس موسیقی پرداختم واین خود بازکاری بود که خوشبختانه با علاقمندان موسیقی، یعنی کسانی دلشان میخواست ردیف و آواز های سنتی و موسیقی محلی را یاد بگیرند سروکار داشت .

خانم بینا بی آنکه بخواهیم مقایسه ای را مطرح کنیم ، بدنبال کار شما نفر دومی را نمی بینیم ، آیا نبود علاقه است ویا محدویت امکانات. رمز کار در کجاست ؟

من فکر میکنم بعد از علاقه و عشقی که معمولا در این کار وجود دارد ،وقتی که شما در اثر تداوم کار وپژوهش، کاری را دنبال کنید علاقه با شما همراه است وگرنه آن را رها میساختید. کار من هم خوشبختانه با تداوم شکل کنونی اش را پیدا کرد. عمری را به پای این کار گذاشتم و دائما در پی گردآوری موسیقی های تازه بوده و هستم و اغلب هم ناچارخودم تدوین وتنظیم میکنم ، با این امیدواری که از محدوده روستا نغمه تازه ای را بیرون بیاورم و کار در گسترده گی بیشتری شنیده شود، و مایلم اصالت آن حفظ و با سلیقه های مختلف مردم در سراسر ایران شنونده های بیشتری بیابد . اگر امشب من را اینجا در تاتر ژیمناس می بینید تداوم و حفظ موسیقی شاید اولین مشوق من بوده است . در ایران خوشبختانه می بینم که جوانان موسیقی محلی را در همه جا مطرح می کنند ، کنسرت هائی ترتیب میدهند و با استفاده از کامپیوتروسایت ها، گوناگونی کاررا در دسترس همه قرار میدهند.

آیا میشود از شما بپرسیم که به موسیقی کدام منطقه در ایران بیشر علاقمند هستید؟

همه جای ایران برای من ایران است ، هربار که با گوشه ایی از ایران آشنا می شوم واز طریق موسیقی به روحیه مردم وآداب ورسوم آنها نزدیک می شوم ، به آن فرهنگ علاقه مندتر میشوم. همیشه باورم این بوده که قضاوت ها با شناسایی بیشتر،ریشه و دوام بیشتری می یابد ولی اعتراف میکنم هرجای ایران را هم که ندیده ام ، مردمش و فرهنگش را دوست دارم . پایه های موسیقی در کشور، از سراسر ایران به گوش میرسد.

و اما در فرصتی دیگربا مدیر برنامه های خانم سیما بینا آقای حسن زارع که گروه را در سفرها همراهی میکند گفتگو کردیم ،او نیز از شوق جوانان به موسیقی سنتی ، نظیر خود اعضای ارکستر یاد میکند آقای زارع میگوید :

این سری برنامه ها اصولا ارتباط مستقیم با تحقیقات خانم سیما بینا دارد. ما از طریق فیلم وصدا نتایج گردآوری ها رابه علاقمندان منتقل میکنیم . امسال هفت کنسرت از طریق رادیو آلمان برای خانم سیما بینا ترتیب داده شده بود که ایشان به این دعوت ها پاسخ مثبت داد ودر کنار همین کنسرت ها بود که با همفکری آقای عباس بختیاری مدیر فرهنگسرای پویا این کنسرت را در پاریس مهیا کردیم که خود شما شاهد استقبال بی نظیر مردم در این تاتر بزرگ هستید .

امشب در این کنسرت کارهای نو از موسیقی و مقام های مازندران ، بخشی از موسیقی خراسان و سپس آثاری از مجموعه ترانه های خانم بینا را خواهید شنید . سال آینده برای ارکستر فیلارمونیک کلن ، فستیوالی در ایتالیا و همینطور در برنامه فرهنگی سوئد حاضر خواهیم بود .

امشب صدا بردار با سابقه ایران آقای ایرج حقیقی که سالها دراستودیوهای رادیو درمیدان ارک کار وتلاش داشته حضوردارد وهماهنگی صدا حاصل زحمات ایشان است . امشب هنرمندان با استعدادی چون علیرضا شیروانی ، جلال محمدی ، امیرعباس زارع ، حنیف شاه میرزاده و بابک ماسالی با سازهایشان با ایرانیان حاضر از طریق موسیقی گفتگو میکنند

در نوشته ای که همراه سی دی های خانم سیما بینا ارائه شده میخوانیم که موسیقی سنتی ایران خانواده دارد ، شناسنامه و اعتباری کهن دارد و ساده گذشتن از آن ندیده گرفتن عاشقانه هاست.

XS
SM
MD
LG