لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۲۲

گزارش اجتماعی: ابتکار یک شرکت آمریکایی در طراحی صفحات خورشیدی


پال سیسکو، خبرنگار صدای آمریکا، کالیفرنیا

یک شرکت مستقر در کالیفرنیا از ابتکار نوین خود در ساخت صفحات خورشیدی پرده برداشته است. بر اساس این طرح جدید صفحات خورشیدی در پشت بام ساختمانهای عظیم تجاری نصب می شوند.

در ایالت کالیفرنیا، که نسبت به سایر ایالت های آمریکا پیشگام بهره گیری از انرژی خورشیدی است، شرکت سولیندرا مستقر در شمال کالیفرنیا سیستم خورشیدی منحصر به فردی طراحی کرده که در پشت بام ساختمان های عظیم تجاری نصب می شود.

خبر ارایه این طرح اوایل ماه اکتبر به شرکت های سراسر دنیا ابلاغ شد و بازایابی برای این ابتکار در شمال کالیفرنیا آغاز شده است.

فرماندار کالیفرنیا برای برنامه ریزی استفاده از انرژی بازیافت اهداف بلند پروازانه ای دارد. یک سازمان وابسته به صنعت انرژی اعلام کرده است در سراسر کشور، ایالت کالیفرنیا پیشگام استفاده از انرژی خورشیدی است.

شرکت سولیندرا طرح جدید خود در ساخت صفحه های خورشیدی جدید برای نصب در پشت بام بناهای تجاری عظیم را ارایه کرده است. گیرنده های این نوع صفحه خورشیدی برای جذب انرژی با انواع قدیمی که صفحه های مسطح تری داشتند کاملا متفاوت است.

کلی ترومن، مدیر عامل بازاریابی این شرکت، می گوید: « برای جذب انرژی خورشیدی از ساختارهای استوانه ای شکل ، مورب و سه بعدی با سیستم پراکنده مستقیم و پراکنده نوری که از پشت بام منعکس می شود، استفاده کرده ایم. در ضمن به دلیل طرح استوانه ای این صفحات خورشیدی نور پشت بام را از پشت نیز جذب می کنند. »

شرکت سیلیندرا با کمک ۵۰۰ کارمند و روبات طرح صفحات خورشیدی را با بهره گیری از فن آوری پیشرفته تکمیل کرده است.

هریک از لامپ های شیشه ای با لیزر تراش داده شده اند و حدود ۱۵۰ سلول خورشیدی با استفاده از مواد نیمه رسانای آینه مانند، نور خورشید را ذخیره می کنند.
در هر صفحه خورشیدی ۴۰ لامپ نصب شده اند و این صفحات بی شباهت به همه طرح های پیشین، فقط با اتکا به یک میله درپشت بام نصب خواهد شد.

این شرکت اعلام کرده برای فروش صفحات خورشیدی قرارداد ۵ ساله ای به ارزش یک میلیارد دلار امضا کرده است.

کلی ترومن می گوید طرح این شرکت نه تنها به مبارزه با گرمایش جهانی کمک خواهد کرد بلکه به مشتریان خود یاری می رساند تا هزینه های ناشی از مصرف برق را کاهش دهند.

سولیندرا، بزرگترین صفحه خورشیدی خود را در پشت بام این شرکت نصب کرده است. ترومن می گوید سولیندرا درصدد است سال آینده دومین تاسیسات بزرگ خود را افتتاح کند.

XS
SM
MD
LG