لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۵۲

در دیدار مقامات پاکستانی با مقامات آی ام اف مشکلات اقتصادی پاکستان مطرح شد


مقامات پاکستان در دوبی با مقامات صندوق بین المللی پول به گفتگو نشسته اند.

این دیدار در حالی صورت می گیرد که کشور با مشکلات اقتصادی جدی روبرو است، و به گفته تحلیلگران برای تثبیت اقتصاد خود و به تاخير انداختن پرداخت بدهی های خارجی اش که سال آینده سررسید آنها می رسد، به سه تا چهار میلیارد دلار نیاز دارد.

نرخ تورم در پاکستان حدود ۲۵ درصد است، و ذخایر ارز خارجی آن به سرعت رو به کاهش می رود.

پاکستان، که به جنگ افزار اتمی مجهز است، و یک متحد اصلی آمریکا در جنگ با تروریسم تلقی می شود، با بی ثباتی سیاسی، پیکار با ستیزه گران اسلامی در امتداد مرز با افغانستان، و بحران مالی جهانی دست به گریبان بوده است.

مقامات اقتصادی پاکستان می گویند آنها فقط به عنوان آخرین راه، از صندوق بین المللی پول پیش پرداخت اضطراری درخواست خواهند کرد.

روزنامه فایننشال تایمز گزارش می دهد اسلام آباد در باره یک مجموعه پشتیبانی مالی ۱۰ تا ۱۵ میلیارد دلاری با صندوق بین المللی پول و نهادهای دیگر گفتگو می کند.

ریچارد باوچر معاون وزارت امور خارجه آمریکا روز دوشنبه در اسلام آباد به خبرنگاران گفت جامعه بین المللی رویکرد هماهنگی برای کمک به افغانستان اتخاذ خواهد کرد. او تاکید کرد که پاکستان «پیش پرداخت نقدی» دریافت نخواهد کرد، به جای آن کمک مالی به برخی از حوزه ها هدایت خواهد شد.

ایالات متحده عضو گروهی به نام دوستان پاکستان است که چین، بریتانیا و عربستان سعودی را شامل می شود. و قرار است در جلسه ای در امارات متحده عربی در ماه آینده، به بحران اقتصادی پاکستان بپردازد.

XS
SM
MD
LG