لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۴ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۲۰

وزیر کشور عربستان سعودی: نزدیک به یک هزار مظنون محاکمه می شوند


عربستان سعودی می گوید نزدیک به یک هزار نفر را به ظن درگیری در یک مبارزه تروریستی در کشور محاکمه خواهد کرد.

نایف بن عبدالعزیر وزیر کشور روز دوشنبه در بیانیه ای گفت ۹۹۱ مظنون با اتهامات مربوط به ۳۰ حمله از سال ۲۰۰۴، که موجب مرگ بیش از ۱۶۰ تن شده است، روبرو خواهند شد.

او گفت نیروهای امنیتی از ۱۶۰ حمله دیگر که مظنونین طرح ریزی کرده بودند جلوگیری کردند. به گفته نایف، آنها که با القاعده ارتباط داشتند، جامعه عربستان سعودی، روش زندگی و اقتصاد کشور را هدف گرفته بودند.

بیانیه در مورد زمان آغاز محاکمه توضیحی نمی دهد. سازمان دیده بان حقوق بشر در آمریکا می گوید از عربستان درخواست کرده است اجازه دهد بر جریان محاکمات نظارت کند، و یادآور می شود عربستان که قانون رسمی مجازات ندارد، سالها است بالغ بر سه هزار نفر را در بازداشت دارد، بسیاری از آنها از طریق برنامه به اصطلاح بازآموزی به زندان فرستاده شده اند.

پرنس نایف گفت ماموران امنیتی در جریان مبارزه با ستیزه گران سه تن مواد منفجره، و نیز هزاران راکت و سلاح های خود کار کشف کردند.

مراکز نفتی، ساختمانهای دولتی و تاسیسات دیگر از جمله هدفهای حملات بودند. در جریان حملات ۹۰ سعودی و شهروند خارجی، و ۷۴ عضو نیروهای امنیتی سعودی کشته شدند. بیش از ۴۳۰ غیر نظامی و ۶۵۰ افسر امنیتی نیز مجروح شدند.

XS
SM
MD
LG