لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۰۶

کابینه عراق خواهان اصلاحاتی در پیمان امنیتی با آمریکا شده است


مقامات عراقی می گویند کابینه می خواهد در پیش نویس پیمان امنیتی با آمریکا، که آینده حضور سربازان آمریکايی در کشور را مشخص می سازد، تغییراتی داده شود.

یک سخنگوی دولت عراق می گوید وزیرانی که روز سه شنبه در بغداد ملاقات کردند تصمیم گرفتند برای کسب مقبولیت ملی، لازم است اصلاحاتی در پیمان صورت گیرد.

سخنگو می گوید کابینه ظرف چند روز آینده بار دیگر تشکیل جلسه خواهد داد تا تغییرات مورد نظر در پیش نویس را مشخص کند و آن را به مقامات آمریکايی ارايه دهد.

پیش نویس که هفته گذشته با آن موافقت شد، می خواهد سربازان آمریکايی تا پایان سال ۲۰۱۱ از عراق خارج شوند، مگر این که بغداد از آنها درخواست کند باقی بمانند.

این توافق همچنین به دولت عراق اجازه می دهد اقتدار محدودی برای تعقیب و مجازات سربازان آمریکايی، که خارج از خدمت و بیرون از پایگاه های آمریکا مرتکب خلاف می شوند، داشته باشد.

ائتلاف حاکم به رهبری شیعیان، روز یکشنبه ملاحظاتی نسبت به پیش نویس ابراز داشت.

هشیار زباری وزیر امور خارجه عراق می گوید احتمال نمی رود پارلمان پیش از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در چهارم نوامبر، در باره پیمان امنیتی بحث کند.

رایان کراکر سفیر آمریکا در عراق روز دوشنبه از پیشنویس توافق دفاع کرد و گفت هیچ مغایرتی با حاکمیت عراق ندارد.

مسعود بارزانی، رییس منطقه نیمه خود مختار کردستان عراق، از دیگر رهبران عراق خواسته است از توافق پیشنهادی حمایت کنند. او گفت خودداری از تصویب پیمان به معنای ادامه وضع فعلی خواهد بود.

توافق، که واشنگتن و بغداد چندین ماه سرگرم مذاکره بوده اند، حضور آمریکا در عراق را پس از انقضای مدت ماموریت سازمان ملل متحد تمدید خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG