لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۰۱

ذخایر ارزی پاکستان فقط برای پرداخت بهای شش هفته واردات کافی است


مقامات پاکستانی از صندوق بین المللی پول خواسته اند آنها را در مورد چگونگی تثبیت اقتصاد متزلزل کشور راهنمايی کند.

آنها، که روز سه شنبه در دوبی با نمایندگان آی ام اف به گفتگو نشستند، می گویند پاکستان برای پرداخت بدهیهای خارجی خود و تثبیت اقتصاد بین سه تا چهار میلیارد دلار نیاز دارد. اما برخی گزارشها این رقم را به ۱۰ میلیارد دلار نزدیکتر می داند.

پاکستان می گوید تنها به عنوان آخرین راه، از صندوق بین المللی پول درخواست پیش پرداخت اضطراری خواهد کرد.

میزان ذخایر ارزی پاکستان فقط برای پرداخت شش هفته دیگر واردات کافی است. نرخ تورم حدود ۲۵ درصد است.

پاکستان، که به جنگ افزار اتمی مجهز است، و یک متحد اصلی آمریکا در جنگ با تروریسم تلقی می شود، با بی ثباتی سیاسی، پیکار با ستیزه گران اسلامی در امتداد مرز با افغانستان، و بحران مالی جهانی دست به گریبان بوده است.

روزنامه فایننشال تایمز گزارش می دهد اسلام آباد در باره یک مجموعه پشتیبانی مالی ۱۰ تا ۱۵ میلیارد دلاری با صندوق بین المللی پول و نهادهای دیگر گفتگو می کند.

ریچارد باوچر معاون وزارت امور خارجه آمریکا روز دوشنبه در اسلام آباد به خبرنگاران گفت جامعه بین المللی رویکرد هماهنگی برای کمک به افغانستان اتخاذ خواهد کرد. او تاکید کرد که پاکستان «پیش پرداخت نقدی» دریافت نخواهد کرد، به جای آن کمک مالی به برخی از حوزه ها هدایت خواهد شد.

ایالات متحده عضو گروهی به نام دوستان پاکستان است که چین، بریتانیا و عربستان سعودی را شامل می شود. و قرار است در جلسه ای در امارات متحده عربی در ماه آینده، به بحران اقتصادی پاکستان بپردازد.

XS
SM
MD
LG