لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۱۸

قيمت سهام در بازارهای بورس آسيا و اروپا بالا رفت


حمايت دولتهای عمده از سيستم بانکی جهان اطمينان خاطری به خريداران سهام داد، و امروز قيمت سهام در بازارهای بورس آسيا و اروپا بالا رفت. در آمريکا نيز بازارهای بورس کار خود را با افزايش بهای سهام آغاز کردند.

در پی تلاش و حمايت دولتها، به ويژه پشتيبانی اخير هلند و کره جنوبی از از سيستم های بانکی خود، امروز بهای سهام در بازارهای بورس آسيا و اروپا بالا رفت.

ارزش سهام نيکی توکيو، معتبرترين شاخص مالی آسيا، ۳۱۲ واحد، يعنی سه و نيم در صد بالا رفت و قيمت سهام هنگ سنگ، در هنگ کنگ، با بدست آوردن ۷۶۹ واحد، ۵ در صد افزايش يافت.

پس از آنکه کره جنوبی روز گذشته اعلام کرد بدهی های خارجی بانک های آن کشور را تا ميزان ۱۰۰ ميليارد دلار تضمين و اعتباری معادل با ۳۰ ميليارد دلار در اختيار آن ها قرار خواهد داد، امروز بر ارزش شاخص سهام کاسپی کره جنوبی پس از ۴ روز کاهش افزوده شد و ۲ در صد کسب کرد. و اِسکس، معتبرترين شاخص بورس استراليا ۴ در صد بدست آورد.

در داد و ستدهای نيمروز در بازارهای بورس اروپا بر ارزش شاخص های عمده سهام اروپا افزوده شد که بسياری از تحليل گران دليل آنرا تزريق ۱۳ ميليارد دلاری دولت هلند به بانک آی ان جی بيستمين بانک بزرگ جهان ميدانند.

شاخص مالی تايمز لندن ۷۴ واحد، سی ای سی پاريس ۵۳ واحد و داکس فرنکفورت ۴۹ واحد کسب کردند. اين افزايش همچنين در پی ديدار نيکلا سرکوزی، رييس جمهوری فرانسه، با پرزيدنت بوش، رييس جمهوری آمريکا در واشنگتن صورت گرفت که طی آن رهبران دو کشور روز گذشته موافقت کردند که به منظور جلوگيری از تکرار بحرانهای مالی مشابه در آينده، اصلاحات اساسی در سيستم مالی جهان بوجود آورند.

در حاليکه آقای سارکوزی خواستار ارزيابی موسسات مالی عمده و تجديد نظر در سيستم مبادلات ارزی جهان شده است، گوردن براون، نخست وزير بريتانيا، تغييراتی بنيادی در سيستم سرمايه داری، از جمله نظارت و کنترل ۳۰ موسسه بزرگ مالی جهان را پشنهاد کرده است. و اين در حاليست که پرزيدنت بوش در نظر دارد در واشنگتن اجلاسی از سران کشورهای عمده صنعتی، به منظور مقابله با بحرانهای مالی جهان برگزار کند.

تحليل گری، بنام الکساندر لايتراز، ميگويد تلاطم قيمتها حاکی از بی ثباتی بازارهای بورس است ولی به نظر ميرسد حمايت دولتهای عمده از سيستم بانکی جهان اطمينان خاطر بيشتری به خريداران سهام داده و آنها تشويق به خريد سهام کرده است.

XS
SM
MD
LG