لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۰۸

گزارش تحليلی: کشف يک معبد ٣ هزار ساله در پرو


يک معبد که قدمت آن به بيش از ٣ هزار سال می رسد در پرو کشف شد.

باستان شناسان پرو بر اين باورند که اين معبد که برای برگزاری مراسم مذهبی بنا شده بود متعلق به تمدن بسيار کهنسالی است که در سواحل شمال شرق آن کشور وجود داشته است.

وزير آموزش و پرورش پرو از مردم و دولت آن کشور خواست که برای محافظت اين بناهای باستانی بکوشند.

***

چندين ماه است که باستان شناسان در منطقه لامبايک در نواحی ساحلی شمال پرو به کاوش و خاک برداری مشغولند.

در کاوش اخير اين باستان شناسان در منطقه لامبايک که تاريخ آن به تمدن های قبل از اينکا می رسد معبدی کشف شده است که بيش از ٣ هزار سال قدمت دارد.

معبد کلود که برای برگزاری مراسم مذهبی بنا شده بود بخشی از مجموعه بناهای مذهبی است که در ميان آن ها سکوی عظيمی به طول ٤٠٠ متر و عرض ١٥٠ متر و پله هايی به عرض ٢٧ متر کشف شده است. بر روی ديوار اين مکان های مذهبی نقش هايی از حيوانهای مختلف نيز ديده می شود .

والتر آلوا باستان شناس نامدار پرو که تاکنون بسياری از اسرار و گنجينه های تمدن های قديمی پرو را کشف کرده و رهبری اين گروه باستان شناسان را به عهده دارد می گويد عظمت اين بناهای باستانی و بويژه معبد کلود نشان می دهد اين مجتمع در زمان خود احتمالا بزرگترين مرکز مذهبی در شمال پرو بوده است.

والتر آلوا که شيفته طراحی و بنای اين معبد شده است می گويد:

« شيوه ساخت اين مجموعه انسان را تحت تاثير قرار می دهد. ساختمانی به قدمت ٣٥٠٠ سال و حتی يک ترک بر بدنه آن ديده نمی شود. مطالعه طراحی شگفت آور و ساختمان اين معبد بسيار جالب خواهد بود.»

شواهد يافت شده در منطقه لامبا يک که در ٦٥٠ کيلومتری شمال شرق ليما پايتخت پرو واقع است حاکی از آن است که بناها و آثار ديگری نيز در آن منطقه که تاريخ بسيار کهنسالی دارد کشف خواهد شد.

وزير آموزش و پرورش پرو که روز جمعه از اين مجتمع باستانی ديدار کرد اظهار داشت دولت و مردم پرو می بايد از اين بنا های تاريخی محافظت و نگاهداری کنند

XS
SM
MD
LG