لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۵۹

گزارش تحليلی: بازگشائی موزه طلای کلمبيا در بوگوتا


يکی از بزرگترين موزه های اشيا باستانی ساخته شده از طلا در بوگوتا پايتخت کلمبيا گشوده می شود. موزه مشهور طلای کلمبيا پس از ده سال بازسازی، ماه آينده دگرباره برای بازديد گشوده شده و هزاران قطعه طلا که قدمت برخی از آن ها به قبل از ميلاد مسيح می رسد به معرض نمايش گذارده خواهد شد.

***

موزه طلای کلمبيا که در سال ١٩٣٩ افتتاح شد ولی مدت ها از آن غفلت شده بود سرانجام به سرمايه بانک مرکزی کلمبيا پس از ده سال بازسازی به روی علاقمندان اشيا باستانی گشوده خواهد شد.

در اين موزه اشيا بسيار قديمی و پر ارزش ساخت بوميان ساکن منطقه کلمبيا که برای چندين دهه در انبار ها و دور از چشم بينندگان نگاهداری شده بود به نمايش گذاشته خواهد شد. قدمت برخی از اين قطعات به ٢٠٠٠ سال می رسد.

بوميان کلمبيا طلا را مقدس می شمردند و با ساختن جواهر، مجسمه، و ماسک های طلا و پيشکش آن ها به رهبران قبيله خود از آنان قدردانی می کردند.

کلارا ايزابل بوترو مدير موزه طلای کلمبيا می گويد ٦٥٠٠ قطعه بسيار قديمی در اين موزه به نمايش گذاشته می شود. اين قطعات به جوامع باستانی که در منطقه کلمبيای امروزه می زيستند و قدمت آن ها از ٥٠٠ سال قبل از ميلاد مسيح تا قرن شانزدهم ميلادی است تعلق داشت.

در اين نمايشگاه شيوه فلز کاری باستانی از استخراج تا ساخت و نحوه استفاده و اهدا آن ها به رهبران قبايل به نمايش گذاشته شده است.

مهم ترين قطعه ای که در اين موزه به نمايش گذاشته شده مدل کوچکی از يک قايق است که در تشريفات و مراسم مذهبی مورد استفاده قرار می گرفت.

اين نوع قايق ها رهبران قبيله ها را در حالی که با طلا و زمرد پوشيده شده بودند در درياچه گواتاويتا که در شمال بوگوتا قرار دارد حمل می کرد.

درياچه های کلمبيا مکان عبادت قبيله های بومی بود و گفته می شود آنان برای محصول فراوان و طالع خوب/ طلا و سنگ های قيمتی را به درياچه ها تقديم می کردند.

در قرن شانزدهم ميلادی جويندگان گنج اسپانيايی تلاش کردند اين ثروت هنگفت را از درياچه ها خارج کنند ولی از آن جا که تلاش آنان هميشه با شکست مواجه بود معبد و مقبره های بوميان سرخپوست را چپاول کرده و شمار بسياری ماسک سپر گلدان مجسمه انسان و حيوان و لوازم زينتی را که همگی از طلا ساخته شده بود ذوب کردند.

از باقيمانده اين گنجينه ٣٠ هزار قطعه آن در موزه کلمبيا و ١٥٨١ قطعه ديگر در موزه های اروپا و ايالات متحده نگاهداری می شود.

در اين موزه قطعات قديمی ساخته شده از استخوان سنگ سفال و پارچه نيز به نمايش گذاشته می شود.

XS
SM
MD
LG