لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۴۵

کالين پاول از نامزدی اوباما حمايـت کرد


همزمان با آغاز رای گیری زودهنگام در فلوریدا، سناتور باراک اوباما به اتفاق سناتور هیلری کلینتون و بیل ریچادرسون، فرماندار ايالت نیومکزیکو، ایالت فلوریدا را که، صحنه نبردی تنگاتنگ و سرنوشت ساز است طی سه روز آینده قدم به قدم طی خواهند کرد. سناتور جان مک کین امروز راهی ایالت میسوری می شود. اوباما در این دو ایالت مهم با اندکی اختلاف در نظرسنجی ها پیش است در حالی که هنوز گروه قابل توجه ای مرددند.

ستاد انتخاباتی اوباما امیدوارست حمایت رسمی کالین پاول، ريیس پیشین ستاد مشترک نیروهای مسلح ارتش آمریکا، در فاصله اندک مانده به انتخابات موجب حرکت گروهی از رای دهندگان مستقل بسوی اوباما شود.

پانزده روز مانده به انتخابات ریاست جمهوری، کالین پاول، وزیر امور خارجه دور نخست ریاست جمهوری پرزیدنت بوش و دوست نزدیک سناتور مک کین، در مصاحبه ای با شبکه ی خبری ام اس ان بی سی MSNBC گفت آمریکا نیاز به عامل دگرگونی دارد و به باور او باراک اوباما از معیارهای لازم برای یک ريیس جمهور استثنایی بودن برخوردار است.

پاول، ژنرال چهار ستاره آمریکایی آفریقایی تبار، که در دولت های ریگان، بوش پدر، بیل کلینتون، و جرج بوش مشاور امنیت ملی، ريیس ستاد مشترک و دیپلمات ارشد بوده است ضمن ستودن قابلیت های جان مک کین از جمله دلایل تصمیم خود را لحن منفی ستاد انتخاباتی مک کین و انتخاب سارا پیلین برای معاونت ریاست جمهوری برشمرد که به گفته ی او از آمادگی لازم برخوردار نیست.

باراک اوباما در کارولینای شمالی احساس شعف و افتخار بسیار خود را از این حمایت سیاسی مهم پنهان نکرد.

جان مک کین گفت کماکان برای پاول احترام بسیاری قايل است ولی با او درباره آمادگی اوباما برای ریاست جمهوری و انتقاد از پیلین اختلاف نظر دارد. مک کین تاکید کرد او از حمایت چهار وزیر پیشین خارجه جمهوریخواه، کیسینجر، بیکر، ایگلبرگر و هیگ، برخوردار است.

پاول گفت اوباما به نسل جدیدی تعلق دارد که پا به صحنه جهان و آمریکا می گذارد و ابراز نگرانی کرد که مک کین دستور کار سیاسی حزب هشت سال گذشته حزب جمهوریخواه را دنبال کند. پاول همچنین از عدم اطمینان مک کین در برخورد با بحران اقتصادی کنونی انتقاد کرد.

نیوت گینگریچ، رئیس پیشین جمهوریخواه مجلس نمایندگان آمریکا، می گوید گفته پاول که احتمالا در یک آگهی تلویزیونی منعکس خواهد شد انتقاد از کم تجربگی اوباما در سیاست خارجی را از کانون بحث خارج می کند.

اخبار برای مک کین چندان خوشایند نیست. ستاد انتخاباتی اوباما، که بر مبنای آخرین نظرسنجی رویتر شش درصد از مک کین جلوتر است، اعلام کرد تنها در ماه سپتامبر صد و پنجاه میلیون دلار کمک های مالی جمع آوری کرده است. مک کین برای پذیرش کمک های مالی عمومی باید دو هفته آینده را تنها با هشتاد و چهار میلیون دلار به جنگ تبلیغاتی اوباما برود.

اوباما که آخر هفته بزرگترین گردهمایی عمومی مبارزاتی خود را با حضور حدود یکصد هزار تن در سن لويی و هفتاد و پنج هزار تن در کانزاس سیتی در ایالت سنتا جمهوریخواه میسوری برگزار کرد تا کنون در مجموع ششصد و هیجده میلیون دلار کمک مالی جمع آوری کرده است.

XS
SM
MD
LG