لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۴۴

دوازده کشور گفتگوهایی را بمنظور تقویت قرارداد بین المللی منع گسترش سلاحهای اتمی آغاز کردند


امروز (دوشنبه) بیش از دوازده کشور گفتگوهایی را در وین بمنظور تقویت قرارداد بین المللی منع گسترش سلاحهای اتمی آغاز کردند.

گارت اوانزGareth Evans، وزیر امور خارجه سابق استرالیا و يوريکو کاواگوچی Yoriko Kawaguchi ، وزیر خارجه سابق ژاپن، باتفاق، ریاست اولین نشست کمیسیون بین المللی محدود سازی سلاحهای اتمی را که، دیپلماتهای ارشد کشورهای آمریکا، پاکستان، فرانسه، چین، و شش کشور دیگر نیز در آن شرکت دارند، بعهده داشتند.

کوین راد، نخست وزیر استرالیا، در سفرش به ژاپن در ماه ژونٌن ، ضمن اعلام تشکیل کمیسیون مذکور گفت هدف آن اعاده وگردآوریٍ حمایت برای توافق منع گسترش سلاحهای اتمی است که تاریخ آن به سال ۱۹۶۸ بازمیگردد و هنوز توسط قدرتهای اتمی هند، اسراییل، و پاکستان امضا نشده است.

هدف گروه ، مرور بر قراردادی است که در ۲۰۱۰ ، موعد تجدید نظر درآن فرا میرسد.

یکی از نکات مورد توجه در این دیدار، توافق اخیر ایالات متحده با هند، وسیاست فروش سوخت اتمی توسط آمریکا به کشورهایی است که به قرار داد محدود سازی سلاحهای اتمی نپیوسته اند.

این کمیسیون که نمایندگان نروژ، آلمان و اندونزی و مکزیک نیز در آن حضور دارند، دوشنبه و سه شنبه در پشت درهای بسته تشکیل جلسه خواهد داد. ولی نمایندگان هند، عربستان سعودی، آفریقای جنوبی و بریتانیا نتوانستند در گفتگوهای سیدنی شرکت جویند.

XS
SM
MD
LG