لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۱۵

شاخص اصلی معاملات سهام در بورس پکن بيش از ۱ درصد کاهش یافت


بازارهای سهام در آسیا امروز عموما با وضعیت بهتری به کار خود پایان دادند، اما به گزارش سایت اینترنتی خبرگزاری ای. بی. سی، نرخ رشد اقتصادی چین برای اولین بار در کمتر از یک دهه اخیر، کمتر از ۱۰ درصد را نشان می دهد. این امر که نمایانگر لطمه دیدن اقتصاد جمهوری خلق چین از بحران اقتصادی اخیر است باعث شد، شاخص اصلی معاملات سهام در بورس پکن ۱ و ۲۱ درصد کاهش یابد.

امروز (دوشنبه) اولین روز کاری اصلی ترین بازارهای معاملات سهام است و شاخص ها در بورس های تعیين کننده در آسیا مانند بازارهای شانگهای و سئول و سیدنی و بمبئی و سنگاپور و کوالالامپور و بانکوک و جاکارتا همه افزایشی کم و بیش در میانگین معاملات سهام را نشان می دادند امری که به احتمال زیاد ناشی از تصمیم روز گذشته دولت کره جنوبی در اعطای بسته ای از کمک ها به ارزش یکصد و سی میلیارد دلار به موسسات مالی آن کشور است کمکی که قسمت اعظم آن بدهی های خارجی بانک های کره جنوبی را پوشش می دهد و الباقی صرف اعتبارات اسنادی یا همان ال. سی. ها صادره خواهد شد. از سوی دیگر ووتر بوس وزیر مالیه هلند اعلام کرد دولت آن کشور مبلغ ۱۰ بیلیون یورو برابر با ۱۳ بیلیون و ۴۰۰ میلیارد دلار به آی. ان.جی. یا
INTERNATIONAL NETHERLAND GROUP
کمک می کند با این حال این مقام هلندی ضمن تاکید بر وضعیت مناسب این بانک مسمومیت محیط مبادلات سهام را ناشی از بیرون کشیدن منابع مالی از بانک ها و افزایش عدم اعتماد در بازار دانست و از کمک ۱۳ و نیم ميليارد دلاری آمستردام به این بانک هلندی بعنوان عملی فوق العاده در زمانی غیر معمول نام برد.

در خبر دیگری در مورد آسیا در حالیکه به گفته لی ژیااو چااو سخنگوی سازمان آمار ملی چین تمرکز برنامه ریزان اقتصاد کلان در آن کشور از ممانعت از افزایش غیر قابل کنترل قیمت ها به تثبیت رشد اقتصادی همه جانبه آن کشور معطوف شده جاستین لی فو یین اقتصاددان ارشد بانک جهانی گفت در صورت ادامه ثبات اجتماعی سیاسی چین پکن بالقوه می تواند نرخ رشد ۸ درصدی خود را برای یک دهه حفظ کند.

جمهوری خلق چین با یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون نفر جمعیت و اقتصادی پویا سال گذشته نرخ رشدی برابر با ۱۱ و ۹ دهم درصد داشته با وجود داشتن ذخیره ارزی معادل یک تریلیون و ۶۸۰ میلیارد دلار به دلیل در هم تنیدگی روز افزون در اقتصاد بین الملل و اثر پذیری از بحران ۳۲ روز اخیر در بازار های سهام نرخ رشد اقتصادی آن کشور در ۹ ماهه اول سال جاری به ۹ و ۹ دهم سقوط کرده است.

XS
SM
MD
LG