لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۱۳

نگروپونته: طی هفت سال گذشته به پیشرفتی قابل ملاحظه در افغانستان دست یافته ایم


جان نگروپونته، قائم مقام وزیر امور خارجه آمريکا، در کنفرانس خبری مشترکی با رنگین دادفر سپنتا، وزیر امور خارجه افغانستان، گفت، «ما طی هفت سال گذشته به پیشرفتی قابل ملاحظه در افغانستان دست یافته ایم.»

در ماه مه ۲۰۰۵، پرزیدنت بوش و حامد کرزی رییس جمهوری افغانستان گفت و شنود مشارکت استرتژیک آمريکا و افغانستان را برقرار ساختند. این اقدام بخشی از کوشش گسترده تری است که ایالات متحده برای کمک به دمکراسی نوپای افغانستان آغاز کرده است ، با این هدف که آنرا قادر سازد از شهروندانش حفاظت کند، نهادهای دولتی کارآمدی بسازد، با فساد و قاچاق مواد مخدر مقابله کند، و کشور را پس از ده ها سال مناقشه و سال ها حکومت سرکوبگر طالبان باز سازی کند.

سپنتا گفت افغانستان اینک دولتی منتخب، هزاران کیلومتر راه های جدید، کلینیک های بهداشتی ، و مطبوعات آزادی که رو به گسترش می روند دارد. نسل جدیدی از کودکان افغان به مدرسه میروند و دانش و مهارت هایی را که برای هدایت کشور به قرن بیست و یکم نیاز دارند کسب می کنند. آقای سپنتا گفت افغانستان می خواهد دولتی استوار بر معیارهای حقوق بشر و حکومت قانون بسازد.

جان نگروپونته گفت افغانستان همچنان با چالش های جدی روبرو است، قاچاق مواد مخدر، تروریسم و ادامه تهدید از سوی ستیزه گرانی که از قرارگاه هایشان در امتداد مرز افغانستان و پاکستان حمله می کنند، از آن جمله هستند. او گفت «مشارکت استراتژیک در کمک به ما در مشخص ساختن راه مقابله مشترک با آنها نقشی مهم بازی می کند.»

نگروپونته گفت تروریسم در افغانستان جان شهروندان را می گیرد. برای رساندن تلفات غیر نظامیان به حد اقل، به همکاری بین ایالات متحده، متحدان آن در ائتلاف ، و دولت افغانستان نیاز است. او گفت : نیروهای آمريکا هر احتیاطی را برای پرهیز از صدمه دیدن شهروندان افغان در جریان عملیات نظامی بکار می برند. بر عکس، طالبان و متحدان القاعده آنها، شهر وندان را می کشند و مرعوب می کنند و آنچه را در توان دارند برای بخطر انداختن آنها بکار می برند.

ایالات متحده اعانه دهنده اصلی برای بهبود وضع افغانستان بوده ، و از سال ۲۰۰۱ بیش از سی و یک میلیارد دلار بصورت کمک های امنیتی، بازسازی، بهبود سازمان های اداری و تدارکات انساندوستانه تحویل داده است. این پول ها از ارجحیت هایی حمایت می کند که مقامات افغان در معاهده افغانستان مشخص ساختند و در استراتژی پنجساله جدید توسعه ملی افغانستان ، که در ژوئن ۲۰۰۸ در کنفرانس بین المللی حمایت از افغانستان ارائه شد، تشریح شده است.

جان نگروپونته، قائم مقام وزیر امور خارجه آمريکا ، گفت ایالات متحده به تقویت امنیت دراز مدت، دمکراسی و توانگری افغانستان پای بند است.

XS
SM
MD
LG