لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۲۵

ائتلاف حاکم شيعه در عراق خواستار تغيير در موافقتنامه امنيتی با آمريکا شده است


ائتلاف حاکم شيعه در عراق، امروز، يکشنبه، به گونه ای غيرمنتظره خواستار تغيير در پيش نويس موافقتنامه ای شد که اجازه ميدهد نيروهای آمريکائی تا سه سال ديگر در عراق بمانند.

اعلاميه ائتلاف متحد عراق ، که حزب دعوه نوری المالکی نخست وزير عراق نيز جزو آن است، ميگويد بخش هائی ازاين پيش نويس به تبادل نظرهای بيشتر و متمم هائی نياز دارد تا بتواند قابل تائيد شود.

اين پيش علاوه بر تعيين ضرب الاجلی سه ساله برای خروج نيروهای آمريکائی از عراق، به مقامات عراقی برای تعقيب قضائی سربازان آمريکائی مرتکب جرم در ايام خارج از حدمت، و دور از از محل خدمت، اختياراتی محدود ميدهد.

هشيار زيباری وزير امورخارجه عراق روز شنبه گفته بود دشوار است که بتوان در اين مرحله مچددا باب گفتگو را بازکرد.

در همين حال نوری المالکی نخست وزير عراق ميگويد بغداد و لندن گفتگوهائی را شروع ميکنند که هدف آن تصميم گيری در مورد آينده سربازان بريتانيائی در عراق پس از منقضی شدن دوره ماموريت سازمان ملل متحدی آنان در پايان سال جاری است.

آقای مالکی اين موضوع را امروز پس از ملاقاتی که با جان هوتون وزير دفاع بريتانيا در بغداد داشت، با صدور اطلاعيه ای اعلام کرد.

آقای زيباری ديروز از مقامات آمريکائی و عراقی خواستارتصميم گيری در مورد موافقتنامه شده بود. وی در يک کنفرانس خبری مشترک با حضور خالد بن احمد ال خليفه وزير امورخارجه بحرين، که به عراق رفته بود، اين تصميم گيری را برای رهبران عراقی در چند روز آينده، حياتی توصيف کرد.

آقای زيباری گفت پيش نويس خواستار حضور دائمی نيروهای آمريکائی نيست بلکه تمديدی سه ساله پس از منقضی شدن ماموريت سازمان ملل متحدی اين نيروها در سی و يکم دسامبر را توصيه ميکند.

درخواست زيباری هنگامی مطرح ميشود که مقتدا صدر واعظ شيعه عراقی از پارلمان عراق خواستار رد موافقتامه شده است. صدر گفت اين موافقتنامه به حضور نظامی آمريکا در عراق پايان نميدهد و حاکميت را به مردم عراق نمی سپارد.

ديروز دهها هزار حامی صدر با دادن شعارهای ضد آمريکائی برای اعتراض به موافقتنامه در بغداد تظاهرات کردند.

رابرت گيتس وزير دفاع آمريکا با ابراز رضايت از موافقتنامه گفته بودحاوی حراست هائی کافی برای سربازان آمريکائی در عراق است


XS
SM
MD
LG