لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۵۲

بازسازی سيستم جهانی مالی در کانون مذاکرات بوش و  سارکوزی


بازسازی سيستم جهانی مالی در دستور مذاکرات روز شنبه پرزيدنت بوش با همتای فرانسوی اش، نيکلا سارکوزی ، و خوزه مانوئل باروسو، رئيس کميسيون اروپائی در کمپ ديويد، استراحتگاه رياست جمهوری آمريکا در حومه واشنگتن است، اما مقامات آمريکائی ميگويند نبايد انتظار داشت اين مذاکرات به گشايشی عمده و فوری منجر شود.

پيشنهاد تشکيل جلسه ای فوق العاده از سران کشورهای موسوم به گروه هشت، شامل آمريکا، ژاپن، آلمان، فرانسه، بريتانيا، ايتاليا، کانادا و روسيه نيزبخشی ديگر از برنامه ملاقات است . اما به گفته دانا پرينو سخنگوی کاخ سفيد گفت برای تشکيل جلسه فوق العاده تاريخی در نظر گرفته نشده است.

پرزيدنت بوش روز شنبه در پيام راديوئی هفتگی خود سعی کرد مجددا به آمريکائيان اطمينان بدهد که اقدامات دولت او به بهبود اوضاع اقتصادی کمک خواهد کرد.

رام امانوئل که پاسخ دمکرات ها را ارائه داد سياست های اقتصادی پرزيدنت بوش را عامل بحران اقتصادی در آمريکا دانست. وی بر برنامه دمکرات ها تاکيد گذاشت که کمک به طبقه متوسط را توصيه ميکند.

پرزيدنت بوش روز جمعه گفت دولت برای مقابله با بحران مالی قاطع عمل کرده است، اما به آمريکائيان هشدار داد مدتی طول می کشد تا تلاش ها به ثمر برسد.

گزارش های اقتصادی منعکس کننده تصاويری متفاوت از بحران است. بعضی از اقتصاددانان ميگويند بنظر ميرسد اوضاع در بازارهای راکد اعتبارات، که عامل بخش عمده ای از بحران مالی است، شروع به بهتر شدن کرده است. اما وزارت بازرگانی آمريکا ميگويد شمار خانه های در دست ساختمان در ماه گذشته به پائين ترين سطح در هفده سال اخير تنزل کرد.

يک گزارش دانشگاه ميشيگان نيز ميگويد شاخص معرف اعتماد مصرف کنندگان در ماه گذشته با کاهشی سيزده درصدی به پنجاه و هفت درصد تنزل کرد.

بازار سهام در آمريکا ديروز نوسان داشت و معاملات پايانی حاکی از زيان بود، اما بازارهای اروپائی منافعی قابل توجه نشان دادند. معاملات در بازارهای آسيائی پيش از سخنان پرزيدنت بوش به پايان رسيده بود، و شاخص های سهام بعضی سير صعودی و بعضی ديگر سير نزولی داشتند.

XS
SM
MD
LG