لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۴۰

جمهوری اسلامی ایران شکست خود در کسب کرسی  شورای امنیت را ناشی از ناشکیبایی غرب دانست


ایران می گوید ناشکیبائی غرب نسبت به سیاست های مستقل آن، عامل شکست تهران در احراز یک کرسی در شورای امنیت سازمان ملل متحد بود.

محمد خزائی، نماینده جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد، امروز شنبه به رسانه های دولتی گفت ساختار شورا به گونه ای است که اجازه می دهد فقط چند «کشور مخصوص» تصمیم بگیرند و عقاید شان را تحمیل کنند. وی اظهار داشت این کشورها به عقاید مستقل یا ورود کشورهایی که معتقد هستند باید در ساختار شورا بازنگری شود، علاقه ای ندارند.

ژاپن روز جمعه با ۱۵۸ رای موافق در برابر ۳۲ رای مخالف، ایران را در رقابت برای احراز کرسی آسیا شکست داد. کاندیدائی ایران بحث انگیز بود زیرا شورای امنیت سه دور تحریم بر آن وضع کرده است.

نماینده بریتانیا در سازمان ملل متحد گفت شکست ایران نشانه مهمی از نگرانی های شورا از اقدامات آن کشور است.

افزون بر ژاپن، مجمع عمومی سازمان ملل متحد اتریش، مکزیک، ترکیه و اوگاندا را به عنوان اعضای غیر دائمی شورای امنیت برگزید. این پنج کشور به مدت دو سال اعضای رای دهنده شورا خواهند بود که می تواند تحریم هایی را وضع کند و نیروهای پاسدار صلح را به مناطق گوناگون جهان بفرستد.

پنج عضو جدید جایگزین بلژیک، اندونزی، ایتالیا، پاناما و افریقای جنوبی خواهند شد که دوره دوساله آنها در پایان سال میلادی جاری منقضی می شود.

XS
SM
MD
LG