لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۵۰

گزارش: در سالگرد روز جهانی غذا شمار گرسنگان جهان ٩٢٣ ميليون نفر است


در حالی که در سراسر جهان مراسم ويژه ای به مناسبت سالگرد روز جهانی غذا برگزار می شود، شمار بسياری از شهروندان کشور های فقير هنوز با مساله گرانی و کمبود آذوقه دست و پنجه نرم می کنند.

با وجود اين که کند شدن رشد اقتصادی و احتمال افزايش توليد محصولات غذايی موجب کاهش قيمت آذوقه و ساير اجناس شده است ولی زندگی روزمره هنوز برای مردم فقير يک تقلای طاقت فرسا است.

***

زندگی در کيبرا يکی از بزرگترين زاغه نشين های آفريقا که در حومه نايروبی پايتخت کنيا واقع شده يک تنازع بقا است.

آسينا احمد که شش فرزند دارد می گويد گرانی بهای مواد غذايی زندگی را غير ممکن ساخته است.

دستمزد روزانه همسر او که يک مامور امنيتی است يک دلار است ولی با درنظر گرفتن تورم شديد کنيا اين درآمد برای اداره يک خانواده کافی نيست.

در سال ٢٠٠٧ يک دلار دو وعده غذای اين خانواده را تامين می کرد ولی با بالا رفتن قيمت مواد غذايی آن ها ديگر مطمئن نيستند که بتوانند وعده دوم غذايی را داشته باشند.

يک فروشنده خواربار در اين زاغه نشين کنيا نيز شاکی است زيرا که بالا رفتن قيمت مواد غذايی موجب کاهش سود و در آمد او شده است .

او نيز می گويد زندگی برای خانواده اش بسيار مشکل شده و او به سختی می تواند مايحتاج زندگی کودکان خود را فراهم کند.

افزايش بهای مواد غذايی ناشی از عوامل مختلفی چون افزايش جمعيت جهان، تغيير آب و هوا، گرانی سوخت، و افزايش تقاضای مواد غذايی در کشور های پرجمعيتی چون چين و هند است و کمبود و گرانی مواد غذايی نه تنها در کشور های فقير آفريقا بلکه در آسيا نيز قابل لمس است.

افزايش قيمت سوخت و آذوقه بر استاندارد زندگی شهروندان مانيل پايتخت فيليپين اثر گذاشته است.

روونا کاتا پانگ پژوهشگری است که با بستگان خود زندگی می کند و می گويد بخش عمده درآمد او صرف خريد مواد غذايی می شود و او می بايد به طورمداوم بودجه خانواده را تنظيم کند تا بتواند کالاهای ضروری ديگر را نيز خريداری کند.

بسياری از خانواده های ديگر فيليپين نيز فقط قادر به خريد کالا های ضروری خود هستند.

در همين حال مدير سازمان کشاورزی و غذای سازمان ملل متحد از دولت های کشور های ثروتمند خواست در اين بحران مالی جهانی کمک های خود را به کشور های فقير قطع نکنند و ميزان تجارت خود را محدود نسازند زيرا که اين کار موجب افزايش بهای مواد غذايی در کشور های فقير جهان و در نتيجه افزايش گرسنگی خواهد شد.

در سالگرد روز جهانی غذا که به مناسبت تاسيس سازمان کشاورزی و غذای سازمان ملل متحد در سال ١٩٤٥ نام گزاری شده، آن سازمان اعلام داشت ٧٥ ميليون نفر ديگر به جمع گرسنگان جهان پيوسته اند و در حال حاضر شمار گرسنگان جهان ٩٢٣ ميليون نفر است.

XS
SM
MD
LG