لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۴۰

سازمان ملل متحد: عراقی های کمتری درخواست پناهندگی می کنند


سازمان ملل متحد می گوید از شمار عراقی هایی که درخواست پناهندگی در کشورهای دیگر دارند کاسته شده است.

کمیساریای عالی آورارگان و پناهجویان روز جمعه گزارش داد شمار درخواستهای پناهندگی در نیمه اول سال جاری ۱۰ درصد پایین آمد. در همین دوره حدود ۱۹ هزار و ۵۰۰ عراقی خواهان پناهندگی در کشورهای دیگر شدند، این رقم در دوره مشابه در سال ۲۰۰۷ بیست و یکهزار و چهارصد نفر بود.

کمیساریا می گوید بهبود وضع شرایط در عراق ممکن است دلیلی برای این کاهش باشد. اما یاد آور می شود که برخی کشورها موانعی به وجود آورده اند که دریافت پناهندگی را برای عراقی ها دشوار تر می سازد.

یک سخنگوی آژانس همچنین نسبت به آوارگی مسیحیان در داخل عراق ابراز نگرانی کرد و گفت گزارش ها حاکی است که هفته گذشته حدود ۱۰ هزار مسیحی ناچار شده اند از خانه هايشان در موصل فرار کنند.

او گفت سازمان ملل متحد نمی تواند این رقم را، که حدود نیمی از اعضای جامعه اقلیت مسیحی در موصل را شامل می شود، تایید کند.

گزارش وضع آوارگان که هر سال دو بار منتشر می شود نشان می دهد شمار عراقی هایی که خواهان حفاظت و پناهندگی در خارج هستند از کشورهای دیگر، از جمله روسیه و چین، همچنان بالاتر است.

عقیده بر این است که از زمان حمله آمریکا به عراق در سال ۲۰۰۳ حدود دو میلیون عراقی از کشورشان گریخته اند. بسیاری از آنها در اردن و سوریه به سر می برند ، و اغلب از آنجا برای پناهندگی در غرب تقاضا می کنند.

گزارش سازمان ملل متحد همچنین حاکی است که ایالات متحده کماکان بزرگترین گیرنده درخواست های پناهندگی از سراسر جهان است، و حدود ۱۵ درصد تمام درخواست ها را دریافت می کند.

XS
SM
MD
LG