لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۵۱

گزارش اقتصادی: هند، برزیل و آفریقای جنوبی نگران پیامدهای بحران اقتصادی

آنجانا پس ریچا، خبرنگار صدای آمریکا، دهلی نو

در یک نشست در دهلی نو رهبران هندوستان، برزیل و آفریقای جنوبی با انتقاد از کشورهای ثروتمند جهان، آن ها را به عدم جلوگیری از نابودی اقتصاد جهانی متهم کردند.

درپایان این گردهم آیی رییس جمهوری برزیل، لوئیز ایناسیو لولاداسیلوا، نگرانی و وحشت خود را از شرایط کنونی اعلام کرد و گفت که چنانچه غرب با بحران اقتصادی روبرو شود، کشورهای درحال توسعه نخواهند توانست از پیامدهای آن محفوظ بمانند.

رهبر کشور برزیل می گوید این بسیارغیرعادلانه است که کشورهای فقیرتر جهان مجبور شوند تاوان عدم مسئولیت و ماجراجویی های مالی کشورهای ثروتمند را بدهند. اوگفت که برزیل و دو کشور دیگر شرکت کننده در این نشست با دوستان خود در ایالات متحده و اتحادیه اروپا مذاکره خواهند کرد و اقدام های لازم را برای جلوگیری از پیشروی بحران های اقتصادی کنونی به کشورهای درحال توسعه، که درایجاد این وقایع سهمی نداشته اند، انجام خواهند داد.

رییس جمهوری آفریقای جنوبی، گالما موتلانته، می گوید که تصمیمات غیرمعقول یک عده، سیستم بین المللی اقتصادی جهان را به لبه پرتگاهی کشانده است که در نتیجه آن کشورهای در حال توسعه دچار بیشترین ضررها خواهند شد.

سه کشور مذکور ضمن درخواست ایجاد یک سازماندهی جهانی برای حل این بحران اقتصادی و تنظیم قوانین تازه در راه نظارت بر آن، خواستار انعکاس صدای اعتراضات خود به این مسئله شدند.

این سه کشور با همکاری یکدیگر و با وجود ذخایر مالی کافی و یک موازنه تجاری سالم کوشش خواهند کرد تا اقتصاد خود را حفاظت کنند.

سه کشور برزیل ، هند و آفریقایی جنوبی در نظر دارند تا با مشارکت یکدیگر و تا سال ۲۰۱۵ به اهداف ۲۵ میلیارد دلاری خود در مراودات بازرگانی با ایالات متحده آمریکا دست پیدا کنند.

این سه کشور که هر ساله در اجلاس هایی برای پیشبرد همکاری های مشترک خود جمع می شوند، هم چنین درخواست کردند تا مذاکرات تجارت جهانی ازسرگرفته شود.


XS
SM
MD
LG