لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۳۹

گزارش اجتماعی: شستن دست می تواند جان میلیون ها نفر را نجات دهد


لیزا اشلین، خبرنگار صدای آمریکا، ژنو

بیش از ۱۲۰ میلیون کودک در ۷۰ کشور در پنج قاره جهان در نخستین روز برنامه جهانی «شستشوی دست» سازمان ملل متحد شرکت خواهند کرد.

این روز، نمایانگر توجه ویژه در سطح جهان به آموزش پاکیزگی و تغییر روش های کنونی مردم است و به آنها یاد می دهد که شستن دست یکی از مهم ترین روش های مراعات اصول بهداشت عمومی است.

عمل ساده شستن دست با آب و صابون می تواند جان میلیون ها تن از کودکان را نجات دهد. سخنگوی سازمان یونیسف، ورونیک تاوو، می گوید بیماری اسهال هرسال بیش از ۲ میلیون کودک را در سراسر جهان از بین می برد. بیش از پانصد هزار مورد از این مرگ ها در غرب و مرکز آفریقا بوقوع می پیوندد:«اگر بچه ها بتوانند پس از استفاده از توالت دست خود را بشویند ما می توانیم جان بیش از ۵۰ درصد از این بچه های زیر ۵ سال را نجات دهیم.»

یونیسف می گوید سینه پهلو بزرگترین علت مرگ در بچه های زیر 5 سال است و هر سال دو میلیون نفر به دلیل ابتلا به این مرض جان خود را از دست می دهند.

بنا برگفته این سازمان، شستن دست با آب و صابون می تواند ۲۳ درصد از مقدار ابتلا به این مرض و امراض واگیردار و عفونی ریوی دیگر را کاهش دهد.

بیش از نیمی از جمعیت جهان دسترسی لازم به اصول بهداشت صحیح را ندارد.

کارولین وندروردن، یکی از اعضای اتحاد پیوستگی برای روز جهانی شستن دست است. او معتقد است که شستن دست با آب و صابون بهترین و ارزان قیمت ترین راه پیشگیری از امراض است:« تحقیقات نشان می دهد که صابون در بیشتر خانه ها پیدا می شود اما اغلب مردم از آن استفاده نمی کنند. آنها این صابون را برای میهمان یا افراد بخصوصی نگاه می دارند یا حتی برای شستن چیزهای دیگر از آن استفاده می کنند اما نه برای شستن دست. بنابراین باید به آن ها نشان داد که بله صابون ارزش و بهای خود را دارد اما بهتر است پول خود را صرف خرید صابون کنند تا پرداخت دستمزد پزشک برای کودکی که به مرض اسهال مبتلا است.»

بنا بر گزارش یونیسف، هزاران کودک در برنامه روز جهانی شستن دست شرکت خواهند کرد تا مردم ۱۳ کشور مختلف در آفریقای غربی و مرکزی را تشویق به شستن دست کنند. این عمل یکی از راه های رسیدن به پیشبرد اهداف هزاره است و تا سال ۲۰۱۵ می تواند به مقدار دو سوم از تعداد کنونی مرگ و میر میان کودکان را کاهش دهد.

طبق این گزارش از هر ۱۰ کودک در غرب و مرکز آفریقا دو نفر آنها تا پیش از رسیدن به سن ۵ سالگی می میرند.

XS
SM
MD
LG