لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۵۲

ژنرال پتریوس می گويد پیشرفت قابل ملاحظه ای در عراق صورت گرفته است


<!-- IMAGE -->

ژنرال دیوید پتریوس، فرمانده سابق نیروی چند ملیتی در عراق ، که قرار است بزودی ریاست فرماندهی مرکزی امریکا را بر عهده گیرد، اخیرا در یک گردهمائی در واشنگتن دی سی گفت پیشرفت قابل ملاحظه ای در عراق صورت گرفته است. خشونت کاهش بسیار یافته است، پارلمان قوانین مهمی تصویب کرده است، و حمایت بین المللی برای عراق، از نظر شناسائی دیپلماتیک و بخشودگی بدهی ها، رو به افزایش می رود.

با این حال، ژنرال پتریوس می گوید هنوز چالش هایی باقی است ، از جمله، امکان بازگشت دو منبع عمده خشونت به عراق ، تند روهای سنی که با القاعده در عراق مشارکت دارند، و به اصطلاح گروه های ویژه - شبه نظامیان افراطی شیعه که ایران آنها را آموزش داده است و حمایت می کند:

***اکثر آنها پس از خشونت در ماه های مارس و آوریل، و وقتی متوجه شدند نمی توانند در این جنگ برنده شوند، و اکثریت مردم آنها را بدلیل آنچه خشونت بر سر محله هایشان می آورد رد می کنند، به ایران بازگشتند. ما باید مراقب باشیم. دولت عراق تصمیم دارد به آنها اجازه ندهد باز گردند و فعالیت هایشان را از سر بگیرند. و مقامات عراقی در دستگیری آنان وقتی می بینند باز می گردند بسیار فعال بوده اند. با این حال، ما نگران هستیم.

ژنرال مایکل اوتیس، فرمانده یک ناحیه در جنوب بغداد نیز نسبت به امکان فعالیت های شرورانه ای که ممکن است گروه های ویژه با پشتیبانی ایران انجام دهند، ابراز نگرانی کرد. او گفت: آنها وقتی باز می گردند، در صدد بر می آیند سلول های خشونت را احیا کنند. رایان کراکر سفیر ایالات متحده در عراق، که در باره توافق امنیتی جدید با دولت عراق مذاکره می کند، اخیرا از گفته های منفی در باره توافق امنیتی که از ایران شنیده می شود شکایت کرد. او گفت رهبران ایران مداخله خود را پنهان نمی کنند. آنها یک علاقه اساسی به مخالفت با توسعه یک عراق کاملا امن و با ثبات دارند. رایان کراکر گفت رهبران ایران مایل هستند عراق را بی ثبات نگاهدارند تا قادر شوند حوادث آنجا را آنگونه که برای تهران راضی کننده باشد، کنترل کنند.
XS
SM
MD
LG