لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۱۷

دبیرکل سابق سازمان ملل متحد: گرسنگی میلیونها انسان را به مرگ تهدید می کند


کوفی عنان دبیر کل سابق سازمان ملل متحد می گوید کشورهای ثروتمند، که بحران اقتصادی جهان آنها را تکان داده است، از انجام تعهدات خود برای کمک به تغذیه میلیونها گرسنه در جهان در حال رشد سرباز می زنند.

عنان این نظر را روز پنجشنبه در سخنانی در کنفرانس جهانی گرسنگی در دوبلین ابراز داشت و گفت فقط همین امروز ۱۰ هزار نفر در سراسر جهان در حال رشد از گرسنگی می میرند. او هشدار داد که با بحران غذا باید با همان فوریت یک بانک ورشکسته برخورد شود.

کوفی عنان گفت کشورهای ثروتمند و رهبران بین المللی به تزریق میلیاردها دلار به اقتصاد جهانی ادامه می دهند، در حالی که گرسنگی همچنان جان انسانها را می گیرد.

پاپ بندیکت در پیامی به کنفرانس، گسترش گرسنگی در جهان را به دلمشغولی کشورهای غنی با آنچه آن را کوشش برای فراهم آوردن کالاهای مادی می نامد، ارتباط داد.

در کنفرانس غذا که در اوايل سال جاری در رم برپا شده بود، شرکت کنندگان بیش از یک میلیارد دلار برای تامین فوری غذا برای ۷۵ میلیون گرسنه در ۶۰ کشور تعهد کردند.

آن تعهدات بخشی از یک مجموعه ۲۲ میلیارد دلاری بود که برای سال ۲۰۰۸ قول داده شد.

ژاک دیوف، مدیر برنامه جهانی غذا، روز پنجشنبه در رم گفت فقط ۱۰ درصد آن تعهدات عملی شده است. او همچنین دولت را تشویق کرد کمک ها را قطع نکنند و یا تجارت را به زیان مردم گرسنه و فقیر جهان محدود نسازند.
XS
SM
MD
LG