لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۵۸

خوش بينی به اوضاع اقتصادی مجددا به نگرانی از رکود مبدل شد  


يک رشته گزارش های جديد در باره اقتصاد آمريکا، سرمايه گذاران را نگران کرده است که بی رونقی در اقتصاد جهان ممکن است به رکود منجر شود.

سرمايه گذاران آمريکائی روز پنجشنبه در واکنش به گزارش های وزارت کار که نشان ميداد تورم در ماه سپتامبر به سبب تنزل قيمت های انرژی بالا نرفته، و شمار آمريکائيانی که برای نخستين بار درخواست حقوق ايام بيکاری ميکنند، در هفته گذشته پائين آمده است، برای مدتی کوتاه شاخص معرف ارزش سهام و اوراق بهادار را بالا بردند.

اما خوش بينی ها با انتشار يک گزارش ديگر دولت آمريکا که نشان ميدهد شاخص معرف توليدات صنعتی در ماه سپتامبر سه دهم درصد پائين آمد، که بيشترين تنزل در سی و چهار سال اخير است، از بين رفت.

يک گزارش ديگر دولت آمريکا نيز که از بی رونقی در فعاليت های اقتصادی در شرق آمريکا در ماه اکتبر حکايت دارد، نگرانی هائی جديدی را بوجود آورده است که رکود ممکن است اجتناب ناپذير باشد.

شاخص سهام در معاملات نيم روز بورس نيويورک تنزلی شديد داشت. رکود اقتصادی هنگامی رخ ميدهد که اقتصاد در دو دوره متوالی سه ماهه، رشدی منفی داشته باشد.

شاخص های معرف سهام در بورس های لندن، فرانکفورت و پاريس نيز در معاملات بعداز ظهر سير نزولی داشت.

پيشتر، نگرانی از رکود اقتصادی، شاخص سهام را در بورس توکيو يازده درصد پائين برده بود، که بيشترين تنزل طی بيست سال گذشته است. شاخص سهام در کره جنوبی نيز ده درصد، و در هنگ کنگ پنج درصد تنزل کرد.

رهبران اروپائی که در بروکسل تشکيل جلسه دادند خواستار نوسازی سيستم جهانی مالی شده اند. نيکلا سارکوزی رئيس جمهوری فرانسه و خوزه مانوئل براسو رئيس کميسيون اروپا ميگويند روز شنبه هنگامی که با پرزيدنت بوش ملاقات ميکنند بر ضرورت اصلاحات تاکيد ميگذارند

. مقامات کاخ سفيد روز چهارشنبه گفتند رهبران کشورهای صنعتی موسوم به گروه هشت، شامل آمريکا، ژاپن، کانادا، روسيه ، بريتانيا، فرانسه، آلمان و ايتاليا، برای تقويت موسسات مالی و بازگرداندن اعتماد به بازارها، با يکديگر همکاری خواهند کرد.

XS
SM
MD
LG