لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۰۵

پرواز های منظم ميان تهران و بغداد پس از سی سال ازسرگرفته شد


وسائل ارتباط جمعی در ايران ميگويند يک شرکت هواپيمائی ايرانی برای نخستين بار طی سی سال گذشته پروازهای منظم به عراق را شروع کرده است.

خبرگزاری ايرنا امروز، پنجشنبه، گفت شرکت هواپيمائی خصوصی ماهان هفته ای سه پرواز بين تهران و بغداد انجام ميدهد. نخستين پرواز روز سه شنبه با فرود يک هواپيمای حامل صد و نود و دو مسافر در فرودگاه بغداد انجام گرفت. پروازهای منظم ميان دو کشور در شروع جنگ ايران و عراق در سال ۱۹۸٠ قطع شد.

در همين حال خبرگزاری کويت ميگويد علی ال مومن نخستين سفير کويت در عراق پس از جنگ ۱۹۹۱ خليج فارس، هفته آينده به محل ماموريت خود در بغداد بازميگردد. مناسبات ميان عراق و کويت، در سال ۱۹۹٠ با حمله صدام حسين رهبر پيشين عراق به کويت، قطع شد. دو کشور مناسبات ديپلماتيک را پس از حمله تحت رهبری آمريکا به عراق در سال ۲۰٠۳ از سر گرفتند.

از سال ۲٠٠۵ که سفير مصر در عراق به فاصله ای کوتاه پس ازرسيدن به بغداد ربوده شد و به قتل رسيد، امارات متحده عربی ماه گذشته نخستين کشور عرب بود که در عراق سفارت بازکرد. اردن و بحرين نيز سفيران خود را در عراق معرفی کرده اند اما هنوز معلوم نيست ماموريت شان کی شروع ميشود.

XS
SM
MD
LG