لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۲۱

رهبران کشورهای عمده صنعتی: کوشش برای حل بحران مالی جهان ادامه خواهد داشت


رهبران کشورهای صنعتی عمده جهان می گویند آنها برای بحث در باره بحران مالی جهان، در آینده ای نزدیک دور هم جمع خواهند شد.

در بیانیه ای که کاخ سفید روز چهارشنبه صادر کرد گفته می شود رهبران گروه هشتگانه کشورهای صنعتی شامل ایالات متحده، ژاپن، آلمان، فرانسه، بریتانیا، ایتالیا، کانادا، و روسیه گفتند آنها برای تقویت نهادهای مالی و بازگرداندن اعتماد به سیستم مالی تلاش خواهند کرد.

این خبر یک روز پس از آن اعلام می شود که پرزیدنت بوش بخش های اصلی برنامه ای برای تقویت بخش مالی را تشریح کرد. بن برنانکی، رییس بانک مرکزی آمریکا، گفت حل مشکلات "بزرگ و پیچیده ای" که اقتصاد با آنها روبرو است، طول خواهد کشید.

هنری پالسون وزیر خزانه داری آمریکا در مصاحبه هایی با شبکه های تلویزیونی ای بی سی و ان بی سی گفت یقین دارد که برنامه دولت برای نجات سیستم مالی سرانجام کارساز خواهد شد. او در باره برنامه۲۵۰ میلیارد دلاری دولت بمنظور خرید بخشی از مالکیت برخی از بانک های امریکا و ضمانت وام ها و سپرده های بیشتر سخن گفت.

طرح آمریکا شبیه کوشش هایی است که در کشورهای عمده اروپایی برای بحرکت در آوردن دوباره بازار اعتبار، که به بازرگانان صدمه می زند و اقتصاد را به رکود می کشاند، شباهت دارد.

پالسون گفت مداخله دولت میزان پول در دسترس برای بانکهای خصوص را افزایش خواهد داد و آنها را تشویق خواهد کرد پرداخت وام را از سر بگیرند. پرزیدنت بوش گفته است این تصمیمات موقتی است و هدف از اجرای آن حراست از بازار آزاد است، نه عوض کردن آن.
XS
SM
MD
LG